Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prioritou musí být úspory energie a snižování emisí

Česko

PRAHA Než špatný dokument přepracovávat, tak je lepší začít od čistého stolu, říká o předchozím návrhu Státní energetické koncepce z éry ministra Vladimíra Tošovského expert Hnutí Duha na oblast energetiky Martin Sedlák.

* LN Co vám na předchozích vládních koncepcích nejvíc vadí?

Prvním úkolem má být systematické vylepšování energetické efektivnosti. Potenciál snižování spotřeby energie v domech i průmyslu stále zůstává v plánech ministerstva průmyslu a obchodu pouze jako okrajové opatření. Podle nás by zvyšování míry efektivního užití energie mělo být páteří energetické politiky. Státní energetická koncepce by se také měla provázat s ochranou klimatu. Vysoká míra fosilních paliv řadí Českou republiku s 12 tunami na obyvatele a rok k evropským rekordmanům v emisích oxidu uhličitého.

* LN Která země by mohla podle vás být vzorem pro Česko?

Řešením může být po vzoru Velké Británie přijetí zákona na snižování emisí, který určí konkrétní tempo, jakým budou zelené technologie přibývat. Nová legislativa by stanovila, že exhalace oxidu uhličitého by měly v příštích čtyřech desetiletích klesat o dvě procenta ročně. Takový zákon prosazuje Hnutí Duha ve své iniciativě Velká výzva i v Česku.

* LN Výraznější snižování emisí je možné jen při odstavování uhelných elektráren. Je to tak?

Zásadní změnou, bez které ovšem nelze emise skleníkových plynů snížit na potřebnou úroveň, je úplný konec spalování uhlí pro výrobu tepla a elektřiny. Domácí zásoby uhlí jsou omezené a v polovině století budou beztak docházet. Náhradě uhlí se tudíž v horizontu desítek let nevyhneme.

* LN Předpokládám, že půjde o postupný přechod...

Bez jaderných a uhelných zdrojů se neobejdeme hned. Ale možnosti zelené energetiky a lepšího využití energie jsou enormní.

Řešením může být zákon na snižování emisí. Nová legislativa by stanovila, že exhalace oxidu uhličitého by měly klesat o dvě procenta ročně.

Autor: