Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Případ Sendrei vyvolal romské nepokoje

Česko

PRAHA Zatím nejvážnějším případem policejní brutality vůči Romům na Slovensku byl případ Karola Sendreie z roku 2001. Léta oddalovaný a protahovaný proces skončil po pěti letech projednávání a předchozích dvou letech vyšetřování až loni v únoru. Sedm policistů, kteří byli obžalovaní z umučení Sendreie, bylo uznáno vinnými, dostali však velice nízké tresty. Čtyři z nich mají jít na čtyři až osm a půl roku do vězení, tři zbylí dostali podmíněné tresty. Soud případ neposuzoval jako zabití, za které jsou přísnější tresty.

Jednapadesátiletý Sendrei zemřel v noci na 6. července 2001 po policejním výslechu ve městě Revúca. Podle obžaloby muži zákona Sendreie při výslechu připoutali k topení a zbili takovým způsobem, že na následky zranění zemřel. Smrt romského muže, který se na policejní služebnu dostal kvůli konfliktu se starostou obce Magnezitovce, vyvolala vlnu kritiky od mezinárodních organizací. Nejvyšší tresty dostali policisté, kteří se na mučení spoutaného muže přímo podíleli. Kromě toho soud uznal vinnými i syny umučeného Roma, a to kvůli vyhrožování policistům. Trest - pět měsíců vězení podmíněně -ale soudkyně udělila jen jednomu z nich. U dalších dvou synů soud od stíhání upustil.

Romské nepokoje V únoru roku 2004 došlo po radikálním snížení sociálních dávek po reformě druhé Dzurindovy vlády k romským nepokojům. Po rabování obchodů vyslala Bratislava na východní Slovensko armádu a policejní posily, které velmi tvrdě zasáhly a pozatýkaly desítky Romů.

Amnesty International žádala prošetření zásahů. Během něj údajně policisté vykřikovali hesla jako „špinaví cikáni“ a další rasistické nadávky a obušky bili bez rozdílu muže, ženy a děti.

Autor: