Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Připlatit si na péči? Hrozí zmatky

Česko

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ruší zákaz připlácení za nadstandard. Sdružení pojištěnců ale varuje: nová úprava je tak vágní, že nikdo nebude vědět, na co má pacient nárok a za co má platit.

PRAHA Jednu absurdní situaci nahradí jiná. Tak vidí zatím nejdůležitější návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) sdružení Platforma zdravotních pojištěnců.

Dnes si pacient nemůže legálně připlatit za nadstandardní oční čočku nebo umělý kyčelní kloub, musel by si platit celou operaci. Obchází se to sponzorskými dary nebo úplatky, díky kterým lékař napíše, že lepší materiál pacient potřebuje. Heger se to snaží změnit. Podle novely, která je v připomínkovém řízení, by pacient mohl uhradit rozdíl mezi standardní a nadstandardní zdravotní péčí. Právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců ale soudí, že navrhovaná úprava by způsobila jen zmatek. Definice toho, co je standardní, a na co tedy má pacient nárok bez doplácení, je podle něj naprosto nejasná.

K čemu by to vedlo? „Pojištěnci budou při návštěvě zdravotnického zařízení žádáni mnohem častěji než dosud o přímé platby. Nebudou přitom schopni podle textu zákona posoudit, jestli jsou tyto požadavky oprávněné, nebo nikoli,“ popsal Dostál.

Podle ministerstva zdravotnictví ale nic takového nehrozí. „Novela otvírá do budoucna prostor pro zavedení standardu a nadstandardu. Konkrétně to budou ošetřovat další normy,“ uvádí mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. „Je to poprvé, kdy se umožní pacientům legálně si připlatit za nadstandardní péči,“ zdůraznil Sršeň.

Jenže o tom, jak se bude nadstandard dál vymezovat, předkládaná novela vůbec nemluví. A navíc by to podle Dostála stejně mělo být v zákoně, ne v nějaké nižší normě. Konkrétně ministerstvo navrhuje, aby byla plně hrazena ta varianta vhodné péče, která je v souladu s účelným vynakládáním zdrojů veřejného zdravotního pojištění. „Nedovedu si představit, jak by pojištěnec laik posuzoval, jestli je to, co je mu nabízeno, ekonomicky účelné,“ soudí Dostál.

Co tato podmínka znamená, se nikde neuvádí a v praxi by to zřejmě musela odhadovat zdravotnická zařízení. Právě nemocnice totiž má pacienta informovat, jaká péče je hrazená a jaká s příplatkem. „Politici tak přenášejí nepopulární rozhodnutí na lékaře,“ říká předsedkyně platformy Michala Filipová. Podle ní by nakonec rozhodovaly soudy a jak by případný spor dopadl, nepůjde předem odhadnout.

Novela se ještě může měnit, je na začátku legislativního procesu. Platit by mohla od příštího dubna. Původně mělo jít o technickou novelu s drobnými změnami.

***

CO JE NADSTANDARD

* V současnosti se nesmí vybírat přímé platby od pacientů za péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

* Vláda slibuje, že definuje rozsah péče hrazené ze zdravotního pojištění. Lékař i nemocnice, která má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, by museli nabízet plně hrazenou variantu péče, ale mohli by i vybírat za nadstandard.

Autor:

Prodej rodinného domu, 186 m2, Bystřice nad Pernštejnem
Prodej rodinného domu, 186 m2, Bystřice nad Pernštejnem

Koželužská, Bystřice nad Pernštejnem, okres Žďár nad Sázavou
3 800 000 Kč