Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Připojte se a sledujte, jak učím

Česko

Virtuální hospitace zpřístupní na webu záznamy vyučovacích hodin a umožní o nich diskutovat

Výzkumný ústav pedagogický (VÚP) přišel s nápadem, jak pomoci učitelům. „Z různých výzkumů, z vyjádření pedagogů samých, ale hlavně čerstvých absolventů nastupujících do škol víme, že by uvítali větší kontakt s praxí,“ říká Martin Mach z VÚP. Přestože se pedagogické fakulty snaží připravit studenty na praxi, mnohé situace je posléze mohou zaskočit třeba jen tím, že se s nimi v rámci povinné praxe nebo náslechů prostě nesetkali.

Tým pracovníků VÚP právě spouští projekt, který umožňuje navštívit některé vyučovací hodiny, aniž by člověk seděl přímo ve třídě. Stačí si na internetovém portálu www.rvp.cz kliknout na heslo „virtuální hospitace“, a octnete se například v hodině angličtiny v kvintě osmiletého gymnázia v Rokycanech nebo v hodině matematiky na pražském gymnáziu Jana Keplera. Dvacet pět statečných Nejde přitom o hodiny vzorové. „Naším záměrem nebylo, aby to byly hodiny ze strany učitelů bezchybné. Naopak, předpokládáme, že vyučující předvedou standardní výkon, který bude mít silné i slabé stránky, o nichž se bude diskutovat. Přirozeně zase přes internet,“ vysvětluje Mach.

Virtuální hospitace jsou součástí projektu Kurikulum G, zaměřeného v současné době na gymnázia. Ten by měl sehrát výraznou roli i při modernizaci výuky. Jednotné osnovy jsou totiž minulostí. Školy si připravují vzdělávací cesty vlastní iniciativou, mnozí učitelé však při tom trochu tápou a hledají inspiraci.

Najde se ale dost pedagogů ochotných jít za nevelkou finanční odměnu s kůží na trh a nechat svou hodinu natáčet?

Zatím se zdá, že zájem je. Aktuálně VÚP eviduje 25 zájemců ze třinácti různých škol. V případě většího zájmu, než se očekává, budou mít podle Macha přednost učitelé s vyučovacími hodinami, které jsou nějakým způsobem inovativní a mohou kolegy obohatit. Už bylo natočeno osm hospitací, další tři se mají točit v březnu a do konce roku 2011 jich má být minimálně čtyřicet.

Těm, kteří váhají, Martin Mach vzkazuje: „Není třeba se obávat. Eventuální nervozitu na začátku hodiny lze zvládnout pomocí opakovaného natočení úvodu.“

Trochu nezvyklé bývá natáčení i pro žáky, kteří pak většinou odpovídají tišeji než obvykle, proto není od věci je upozorňovat, aby mluvili zřetelně a dostatečně nahlas.

První autentické hodiny lze na metodickém portálu www.rvp.cz najít už teď. Výzkumný ústav pedagogický počítá s tím, že bude zveřejňovat dvě až tři měsíčně (s výjimkou prázdninových měsíců).

Zatím hlavně pro učitele, rodiče se ale můžou také připojit Po zveřejnění hodiny na internetu může každý registrovaný návštěvník připojit svůj názor do diskuse. Ke každé hodině je navíc přibližně 7 až 14 dní po zveřejnění plánována jedna dvouhodinová on-line diskuse, ve které bude učitel, který byl natáčen, pod dohledem moderátora živě reagovat na připomínky návštěvníků. ÚVP slibuje také účast dalších pedagogických odborníků. Určitou komplikací může být skutečnost, že k natočení a zveřejnění hodiny je třeba souhlasu ředitele školy a také rodičů žáků nebo neplnoletých studentů. Zatím se však nezdá, že by v tomto směru vznikaly potíže.

Učitelé, které jsme kontaktovali, nápad většinou vítají. Například Jitka Kmentová z pražského Gymnázia Na Zatlance to považuje za ideální možnost získat zkušenosti, „aniž bych se někomu vnucovala do hodiny“.

Na dotaz, zda jsou virtuální hospitace určené jen pro odbornou veřejnost, nebo taky třeba pro rodiče či uchazeče o studium, Martin Mach odpovídá, že v této fázi jde hlavně o odbornou veřejnost, tedy zejména učitele, eventuálně budoucí učitele, kteří by se měli k prezentovaným hodinám vyjadřovat. Videa si ovšem může prohlédnout i široká veřejnost.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!