Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Přiškrcení Běloruska Evropa přežije

Česko

Ruský Gazprom se nedohodl s Běloruskem na doplacení dluhu za plyn. Dnes by měl dodávky zemního plynu zásadně omezit

PETROHRAD Jednání mezi ruskou energetickou společností Gazprom a zástupci Běloruska o úhradě údajného dluhu včera skončila nezdarem. Gazprom tak zřejmě podle původních plánů začne ode dneška radikálně snižovat dodávky plynu do Běloruska. Do Moskvy včera večer dorazila další běloruská delegace, která se na poslední chvíli pokusí o dohodu.

Gazprom sice slíbil, že vzájemný spor se dodávek suroviny dál do Evropy nedotkne, podle agentury Reuters ale část dodávek ohrožena je.

Gazprom tvrdí, že Minsk mu stále nezaplatil za všechen odebraný plyn, což ale Bělorusko popírá. Šéf Gazpromu Alexej Miller řekl, že pokud dluh nebude urychleně splacen, jeho firma dodávky sníží až o 85 procent a nechá do Běloruska proudit jen technické minimum, které umožní udržet v provozu plynovody. „Osmdesát procent je výrazné snížení a samozřejmě může ovlivnit další přepravu,“ reagoval včera úředník z běloruského ministerstva energetiky.

Bělorusko Gazpromu za odebraný plyn údajně dluží zhruba 192 milionů dolarů (asi čtyři miliardy korun). Ruský prezident Dmitrij Medveděv dal Minsku minulý týden pět dnů na to, aby dluh splatil, jinak se má Bělorusko připravit na avizované snížení dodávek. Miller včera řekl, že si není jist, zda rozhovory s Běloruskem dnes obnoví.

Bělorusko naopak tvrdí, že Rusko dluží peníze jemu, a to za tranzit plynu. Miller tato obvinění označil za nepravdivá, nic bližšího k nim ale neřekl.

Pokud Rusko dodávky plynu zastaví, nebude to zdaleka poprvé, dříve už kvůli sporům o ceny či nezaplacené faktury omezilo či zastavilo dodávky jak do Běloruska, tak na Ukrajinu.

Jádrem sporu je pravděpodobně letošní zvýšení ceny plynu, které Minsk neuznává. Gazprom uvádí, že Bělorusko mu letos platí 150 dolarů za 1000 kubíků, zatímco v prvním čtvrtletí mělo fakturovanou cenu 169,20 a na druhé čtvrtletí 184,80 dolarů za 1000 metrů krychlových. Pokud Minsk závazky nevyrovná, do konce roku může mít podle Gazpromu dluh přes 500 milionů dolarů. Bělorusko i tak platí nižší ceny než ostatní odběratelé.

Ruští činitelé přitom ještě včera uváděli, že jednání jsou na dobré cestě a spor se snad podaří vyřešit. Zároveň ale signalizovali, že pokud jde o cenu plynu, nepřistoupí na žádné kompromisy.

Bělorusko se po včerejším neúspěchu rozhodlo poslat do Moskvy další delegaci. „Delegace odjíždí večer a rozhovory se budou konat v pondělí. Jednat se bude o otázce dluhu,“ řekl náměstek běloruského ministra energetiky Eduard Tovpenec. V delegaci je podle něj i šéf běloruské energetické společnosti Beltransgaz a zástupci ministerstev energetiky a financí.

Evropa ve střehu I kdyby došlo na nejhorší možný scénář, experti na energetiku nepředpokládají, že se dodávky plynu dál do Evropy nějak významně sníží. Gazprom totiž může tok plynu určeného odběratelům v Evropě nasměrovat přes jiné plynovody, aby se vyhnul území Běloruska.

Spor o plyn pozorně sledují i další evropské země, které se v minulosti už několikrát ocitly bez dodávek ruského plynu. Poslední větší výpadek byl loni v lednu, kdy plyn neproudil skoro dva týdny. Gazprom slibuje, že pokud dodávky plynu do Běloruska zastaví, ostatních odběratelů se to nedotkne.

Gazprom většinu plynu přepravuje přes Ukrajinu, přes Bělorusko však proudí plyn do Polska a částečně i do Německa.

Co se Polska týče, i to lze podle analytiků vyřešit. Poláci mohou ruský plyn v nejhorším případě dovézt přes Ukrajinu. Stejně tak Německo by mohlo plyn dovézt částečně přes Ukrajinu, částečně přes území Slovenska a České republiky.

Autor: