Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Příspěvky motivují, ale...

Česko

Rodičovské příspěvky od 1. ledna 2008 - Největší výhody čekají na rodiny s vyššími příjmy

Od 1. ledna se mění systém vyplácení rodičovského příspěvku. Reklama zní lákavě, realita je však jiná.

Mnoho žen, které zprvu s nadějí zvažovaly pro sebe tu nejvýhodnější variantu, čeká zklamání.

PRAHA Andree je devětadvacet let a čeká svoje první dítě. Jásala, když se dozvěděla o změnách, které prosadil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas v rámci reformy veřejných financí.

Znělo to lákavě: ze třech možných modelů vyplácení rodičovského příspěvku si vybere tu nejrychlejší variantu. Bude doma s dítětem dva roky a bude pobírat 11 400 korun. Reklama zněla pěkně. Pak ale Andrea zjistila, že realita bude jiná.

„Chtěla jsem zůstat doma, protože tchyně je už v důchodu. Mají chatu kousek od našeho domu, takže by hlídala. A já pracuji na šest hodin denně. Takže bychom měli více peněz na hypotéku,“ vysvětluje Andrea, proč chtěla využít výhodnějšího rodičovského příplatku a vrátit se dřív do práce.

Přichází zádrhele

Jenže pak Andrea zjistila, že bude mít smůlu. Pracuje v regionálním rádiu na živnostenský list. Jako mnoho jiných podnikatelů si nepřiplácí nemocenské pojištění. A v tom je háček. Nemá proto nárok na vyplácení peněžité pomoci v mateřství, tedy tzv. mateřskou. Ta se pobírá zhruba půl roku ve výši 69 procent z původní mzdy. Tato dávka patří mezi dávky nemocenského pojištění. Ten, kdo si je tedy neplatí, nemá na vyplacení nemocenské nárok.

Protože Andrea nedostane tzv. mateřskou, nebude mít nárok ani na rychlou rodičovskou variantu. Jakmile totiž odejde před porodem na mateřskou, začne automaticky pobírat 7600 korun. Na tu bude mít nárok do 21. měsíce věku dítěte. Pak si může vybrat, buď bude čerpat do tří let 7600 a pak jít do práce, nebo čerpat až do 4 let, ale dostane jen 3800 korun.

Z lákavé představy, že bude Andrea s dítětem dva roky doma a bude pobírat 11 400 korun, nezbylo najednou nic. „Přijde mi to prostě nefér. Platím si sociální a zdravotní pojištění jako většina zaměstnanců, ale jsem oproti nim dost znevýhodněná. Proč?“ ptá se Andrea.

Určitě nebude sama, kdo si položí stejnou otázku. Na tu nejlákavější variantu rodičovské totiž nebudou mít nárok ani další rodiny.

Další podmínkou pro nejrychlejší model totiž je, že má žena před nástupem na mateřskou dovolenou dostatečně vysoký příjem: měsíčně 16 730 korun.

Ani pak ale nemusí mít vyhráno. Rozhodující je totiž tzv. denní vyměřovací základ, který musí činit při nejrychlejší variantě 380 korun na den. Tato částka vznikne vydělením všech příjmů za poslední rok. Takže pokud žena byla například na rizikovém těhotenství nebo měla úraz, nemusí se na částku 380 korun dostat. Smůlu mají rovněž studentky.

Takové ženy sice mohou zůstat doma dva roky a pak nastoupit do zaměstnání, ale budou pobírat pouze 7600, nikoli 11 400 korun. „Na doporučení kamarádek zůstanu doma tři roky a budu si něco přivydělávat,“ říká Andrea. Přivydělat si během rodičovské mohou ostatně všechny ženy. I ty, co by se „vešly“ do nejrychlejší varianty a pobíraly měsíčně od státu 11 400 korun.

Proč se stát rozhodl motivovat k návratu do zaměstnání pouze ty bohatší? Bojí se totiž, že by lidé této dávky zneužívali. „Je to jednoduché opatření proti zneužití systému, “ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Podle něj by se mohlo stát, že by si někdo vědomě vybral tuto rychlou variantu a pak se vymlouval, že nemůže sehnat práci. Přitom by ale bral jiné sociální dávky. I Nečas však připouští: „Samozřejmě že systém nemůže postihnout všechny případy. Abychom zabránili zneužití, je nutná vazba na peněžitou pomoc v mateřství.“

***

Způsob výplat rodičovských příspěvků od 1. ledna 2008

Rodiče si mohou zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Volbou doby čerpání si rodiče zároveň volí k ní příslušnou výši příspěvku, a to:

RYCHLEJŠÍ ČERPÁNÍ - po peněžité pomoci v mateřství nebo peněžité pomoci poskytované mužům (dále jen mateřská) ve zvýšené míře 11 400 Kč do dvou let věku dítěte. O tyto příspěvky může žádat rodič, který má nárok na mateřskou ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den.

KLASICKÉ ČERPÁNÍ - po mateřské v základní míře 7600 Kč do tří let věku dítěte. Žádat může rodič, který má nárok na mateřskou nebo na nemocenskou kvůli porodu.

POMALEJŠÍ ČERPÁNÍ - po mateřské nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na mateřskou) v základní míře 7600 Kč do 21 měsíců věku dítěte, dále ve snížené výměře 3800 Kč do čtyř let věku dítěte. O vybranou dobu a výši čerpání příspěvku musí rodiče požádat písemně příslušný úřad státní sociální podpory na předepsaném formuláři.

Všichni rodiče, kteří mají na příspěvek nárok v prosinci 2007, si na příslušném úřadě musí podat novou žádost.

Další podrobnosti lze nalézt na http://www.mpsv.cz/files/clanky /4781/Informace_pro_rodice.pdf

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...