Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Příspěvky od státu: ušetříte na bydlení

Česko

Chcete bydlet? Stát vám pomůže. Ať už sociálními dávkami, či příspěvky ke spoření. Přinášíme přehled, za jakých podmínek lze tyto peníze získat.

1. Úvěr Státního fondu rozvoje bydlení Jde o produkt s názvem ÚVĚR 300, který se poskytuje do maximální výše 300 000 Kč s úročením 2 %. Půjčku lze využít na výstavbu bytu, rodinného domu či na jejich koupi. V případě, že se příjemce stane nájemcem družstevního bytu, může úvěr použít také na úhradu členského vkladu do družstva.

Splatnost úvěru je možné nastavit až na 20 let, na žádost příjemce se může počátek splácení jistiny úvěru odložit až na dobu 10 let ode dne, kdy čerpání úvěru začalo. V této době se však bude splácet úrok.

Fond požaduje některou z forem zajištění splácení úvěru, nejčastěji závazek ručitele.

Kdo má nárok: Manželé, z nichž alespoň jednomu v roce podání žádosti nebude více než 36 let, nebo jednotlivé osoby mladší 36 let, které trvale pečují o nejméně jedno nezletilé dítě (i osvojené). Žadatel nebo jeho manžel či manželka nesmí být vlastníkem bytu, bytového domu, rodinného domu nebo nájemcem družstevního bytu.

2. Sociální dávky: dva různé příspěvky Z této skupiny dávek mohou od státu získat občané pro účely bydlení dva příspěvky: Příspěvek na bydlení a Doplatek na bydlení v hmotné nouzi.

Stát těmito příspěvky kryje náklady občanů s nízkými příjmy. Před poskytnutím dotace na bydlení musí žadatel na příslušném sociálním odboru spolu s ostatními osobami v domácnosti přihlášenými v místě k trvalému pobytu podstoupit testování v podobě dokládání příjmů (patřím sem i rodičovský příspěvek a přídavky na dítě), které se porovnávají s pravidelnými platbami na bydlení. V případě příspěvku na bydlení se doklady aktualizují jednou za čtvrt roku, podmínky pro získání doplatku na bydlení se kontrolují každý měsíc.

Kdo má nárok: Na Příspěvek na bydlení má nárok rodina či jednotlivec, kteří jsou vlastníky nebo nájemci bytu, ve kterém jsou přihlášeni k trvalému pobytu. Příspěvek na bydlení je možné získat, pokud 30 % (v Praze 35 %) rozhodného příjmu v rodině nestačí k pokrytí nákladů na bydlení (nájemné, voda, energie, atd.) a zároveň je těchto 30, respektive 35%příjmů rodiny nižších než takzvané normativní náklady na bydlení. Ty se odvíjejí od velikosti obce a počtu členů domácnosti.

Doplatek na bydlení v hmotné nouzi může získat je ten, kdo má nárok na příspěvek na živobytí a bydlení. 3. Státní podpora k hypotečnímu úvěru Stát se bude od 1. února 2009 do 31. ledna 2010 podílet na podpoře hypoték ve výši 1 % využitým na nákup staršího bytu nebo domu. Podporovaná část úvěru je limitována částkou 800 tisíc Kč u bytu a 1,5 mil. Kč u rodinného domu. Podpora ale neplatí jen pro žadatele, ale rovněž pro nynější příjemce podpory, jimž v daném termínu končí fixační období. Státní podpora ve formě úrokové dotace platí vždy po dobu platnosti úrokové sazby sjednané mezi klientem a hypoteční bankou, maximálně však pět let. Pak se výše dotace nově stanovuje. Je poskytována po celou dobu splácení hypotečního úvěru, maximálně však na deset let.

Kdo má nárok: Žadatel, kterému není v roce podání nad 36 let a není vlastníkem ani spoluvlastníkem bytového domu, bytu či rodinného domu. Výjimku tvoří nemovitost, která byla koupena s pomocí úvěru, k němuž žádá příspěvky. K datu podání žádosti musí uplynout od kolaudace bytu nebo rodinného domu nejméně 2 roky.

Pokračování na straně II

Příspěvky od státu: ušetříte...

Dokončení ze strany I

4. Stavební spoření Stát přispívá účastníkům stavebního spoření, a to u smluv uzavřených od 1. ledna 2004 15 % z uspořené částky za rok, maximálně však ze sumy 20 tisíc korun. Pokud jste uzavřeli smlouvu do 31. 12. 2003, a o státní podporu jste požádali do 31. 12. 2004, získáte 25% z ročně uspořené částky, maximálně však ze sumy 18 tisíc. Jestliže ale u takové smlouvy požádal účastník o podporu po 1. lednu 2005, činí státní podpora 15 % z uspořené částky za rok, maximálně však z dvaceti tisíc korun.

Máte-li uzavřených v jednom roce smluv více, můžete získat podporu na všechny, ale musíte o její přiznání písemně požádat. Upřednostňují se smlouvy dříve uzavřené, přičemž celkový součet záloh státní podpory nesmí přesáhnout částku 3000 Kč.

Kdo má nárok: Každý, kdo uzavřel smlouvu do 31. prosince 2003 a po dobu 5 let nebylo s vkladem nakládáno, nebo každý, kdo smlouvu uzavřel po 1. lednu 2004 a s vkladem nenakládal 6 let.

5. Daňový odpočet úroků Ze základu daně z příjmů si lze odečíst úroky zaplacené z úvěru ze stavebního spoření nebo z hypotečního úvěru. Podmínkou je, že celková částka úroků, o které je možno snížit daň, nesmí překročit 300 tisíc Kč za domácnost. Kdo chce odpočtu využít, musí si vyžádat od spořitelny či banky přehled o zapsaných úrocích.

Kdo má nárok: Každý, kdo uzavřel úvěrovou smlouvu na financování bydlení. Může to být i více osob, z nichž odpočet uplatní buď jedna, nebo všechny rovným dílem.

***

Novinky roku 2009 Státní dotace hypoték Státní podpora k hypotečnímu úvěru pro mladé do 36 let na nákup staršího bytu či domu se v Česku objevuje opět po 4 letech. Stát podporu nemohl poskytovat z důvodu nízkého úročení hypoték, které se pohybovalo pod limitní hranicí 5 %. Pro rok 2008 ale Ministerstvo pro místní rozvoj ČR vyhlásilo průměrnou úrokovou sazbu 5,8 %, což vede k obnovení této podpory. Na státní příspěvek ve výši 1 % mají nárok všichni, kdo zahájí čerpání hypotečního úvěru v období od 1. února 2009 do 31. ledna 2010. Platí také pro lidi, kterým v této době končí fixační období. Vyšší příspěvek na bydlení Od ledna vláda zvýšila státní příspěvek na bydlení, čímž reagovala na vývoj cen energií a služeb spojených s bydlením. Příspěvek se zvýšil o 15 až 25 % v závislosti na velikosti rodiny a místa bydliště. Žádosti o příspěvek se budou i nadále posuzovat podle stejných kritérií jako v minulém období. Výše příspěvku se mění jednou ročně - vždy k 1. lednu. Další posouzení konkrétní částky by se ale mohlo konat již za půl roku. Příspěvek na bydlení nyní pobírá asi 40 tisíc domácností. Od státu ho dostávají osoby a rodiny s nízkými příjmy. Použít ho mohou na obecní, družstevní či nájemní byt i na bydlení ve vlastním domě.

O autorovi| Jitka Trnková, redaktorka LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!