Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přiznání ředitelů škol se zruší

Česko

Sněmovna tento týden schválila majetková přiznání pro šéfy škol, teď otáčí

PRAHA Poslanci se na poslední chvíli snaží napravit omyl, kterého se tento týden dopustili. Toto úterý totiž zákonodárci schválili novou podobu zákona o střetu zájmů. Nyní se ale ukazuje, že tento předpis obsahuje také povinnost pro řídicí pracovníky státních či obcemi zřízených institucí, aby podávali majetková přiznání. Jenže, jak upozornil deník Právo, to jsou právě i ředitelé středních, základních či mateřských škol. A ti se bouří. Podle nich je holý nesmysl, aby předkládali majetková přiznání běžní ředitelé škol. S tím souhlasí í ministr školství Ondřej Liška. Včera oznámil, že se zasadí o změnu. Navrhnout ji chce příští týden.

Kvůli tomu, aby mohla tento problém odstranit, včera dolní komora přerušila druhé čtení novely školského zákona. Tato norma se sice uvedené problematiky netýká, v jejím rámci by ale poslanci ještě na této schůzi mohli ředitele škol z působnosti zákona o střetu zájmů vyjmout.

Poslance přitom na tento problém upozorňovali senátoři. Zákon jim kvůli tomu i vrátili. Poslanci jejich doporučení nedbali a jejich veto v úterý přehlasovali.

Deník Právo uvedl, že oslovení šéfové škol jsou touto novinkou šokováni. „Aby ředitelé škol přiznávali rok co rok majetkové přiznání, to se mi zdá jako naprostý nesmysl. Chápu z toho jediné, a to, abych si dal pozor, aby mě třeba učitelé při přijímacím řízení nepodpláceli. Je to směšné,“ řekl listu například ředitel pražského Gymnázia Nad Alejí Jiří Benda.

Sněmovna nyní zřejmě vyřeší situaci tak, že v úterý narychlo zapracuje v rámci projednávání novely školského zákona do legislativy ustanovení, které by ředitele škol povinnosti zbavilo. Novelu by poslanci měli schvalovat ještě na této schůzi, což jim dává šanci problém s majetkovými přiznáními rychle vyřešit.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...