Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Extrémisté v Dubí napadli fotografa. Nadávali mi do černých cikánů, tvrdí

Česko

  16:37
DUBÍ - Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) krátce po poledni zahájila protestní shromáždění v Dubí, kde již v minulém týdnu došlo k napadení ženy a mladého muže na tamním koupališti. Za útokem podle informací Mladé fronty Dnes stojí skupina Romů. Na místě došlo k napadení fotografa dvěma z účastníků shromáždění.

Napadení fotografa pravicovými extremisty. foto:  Dan Materna, MAFRA

Akce DSSS začala ostře, krátce po jedné hodině došlo i ke střetu protestujících s novináři. Očividné zranění na obličeji měl jeden z přítomných fotografů, shromáždění lidé slovně napadali i reportérku serveru Lidovky.cz, po které požadovali novinářskou legitimaci (viz video z Twitteru níže). Později jí vyhrožovali, že si „tu černou špínu“ po konci akce najdou. Vadilo jim, že je natáčí na mobil. 

„Od začátku mě začali vytlačovat a vyzývat k boji,“ řekl serveru Lidovky.cz v rozhovoru Vít Hassan, který sdělil, že pracuje pro server Parlamentní listy. Údajně se zaměřuje na fotografování demonstrací. „Schytal jsem asi tři, čtyři, pět, do hlavy.“ Hassan má v plánu podat trestní oznámení na konkrétní osobu. 

„Člověk, který s mým ksichtem fotí demonstrace, je snadno zapamatovatelný a samozřejmě po něm půjdou,“ řekl Hassan. „Já nejsem Rom, ale bylo mi do Romů a černých cikánů nadáváno.“

Muže, kteří Hassana napadli, krátce po druhé hodině zadrželi policejní těžkooděnci. V tu chvíli se na místě strhla potyčka mezi příznivci DSSS a policií. Padaly výhružky a vulgarity. 

Po zmírnění napjaté situace se skupina desítek příznivců DSSS přesouvala směrem k místnímu koupališti, kde došlo v minulém týdnu ke konfliktu, který byl záminkou pro uspořádání sobotní demonstrace. 

Shromáždění podle reportérky serveru Lidovky.cz cestou skandovali heslo „Čechy Čechům“. Když zjistili, že je koupaliště uzavřené, akci předseda DSSS Tomáš Vandas společně se šéfem krajně pravicové slovenské strany Marianem Kotlebou ukončil. 

„Děkuji, že jste mě doprovodili,“ poděkoval svým příznivcům. Před nimi už na začátku akce varoval, že je podle něj situace v souvislosti s údajným „černým rasismem“ vážná. V tom mu přitakával slovenský kolega Kotleba, který prý cítil potřebu do Česka dorazit, aby vyjádřil rozčilení nad situací v Dubí. 

Tepličtí kriminalisté prověřují okolnosti napadení ženy a mladého muže na koupališti. V souvislosti s tím žádají návštěvníky koupaliště o poskytnutí dalších informací, uvítají i případná videa či fotografie, pokud někdo konflikt zachytil, uvedla na webu policie její mluvčí Ludmila Světláková.

Policie už z přečinu výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci obvinila šestadvacetiletou ženu z Teplic, hrozí jí až tři roky odnětí svobody. 

18.srpna 2018 v 13:00, příspěvek archivován: 18.srpna 2018 v 13:02

Hraje tu Landa, lidi maj na triku napsaní Soldiers of Odin a u piva si vyprávějí, že potkali ve výtahu negra. “Chápete to? Jak si moh´dovolit tam ke mně přijít?” #dubi #dsss

Konflikt podle informací z dalších médií zažehla roztržka mezi dvěma matkami na koupališti. Mladá fronta Dnes napsala, že si v malém brouzdališti hrála skupina dětí a najednou se ozval křik. Romské dítě údajně stáhlo pod vodu jiné. 

Žena, která to viděla, se k nim vrhla, ačkoliv nebyla matkou ani jednoho z nich. Do toho se však údajně zapojila matka romského dítěte, která se na ženu vrhla, jak napsal deník s odkazem na svědky. „Napadené ženy se zastal mladý muž, který následně čelil útokům skupiny osob a ránu inkasoval i od obviněné,“ cituje pak list policejní mluvčí Ludmilu Světlákovou. Podle Mladé fronty Dnes zbila mladíka na koupališti skupina Romů. 

Krajně pracivové straně právě tento konflikt postačil jako záminka pro zorganizování akce namířené údajně proti „černému rasismu“. 

„Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) se rozhodla reagovat na brutální útok skupiny cikánů na mladíka, ke kterému došlo na koupališti v Dubí. Jsme přesvedčeni, že nemůžeme mlčet a přehlížet toto násilí, jako tak činí odpovědní politici a média. Situace je opravdu vážná a takových útoků a rasistických incidentů vůči většinové společnosti přibývá, ale nemluví se o nich. My mlčet nebudeme a vyzýváme všechny, kterým není lhostejná vážnost situace a země, ve které žijeme, aby přišli vyjádřit svůj nesouhlas a akci podpořili,” pozvali členové radikální strany prostřednictvím sociální sítě Facebook své příznivce na demonstraci.

Policie už z přečinu výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a proti...
Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) krátce po poledni zahájí...

Zbitého mladíka musela sanitka odvézt na vyšetření do nemocnice. „Mám prokopnutá žebra, na pravé ucho neslyším, oko mě pobolívá, mám sešitou pusu zevnitř. Bolí mě hlava, občas mám i mdloby,“ řekl TV Prima zbitý muž.

Předseda krajně pravicové strany Tomáš Vandas již v minulých dnech ČTK řekl, že pochod svolal na základě žádostí desítky lidí, které se mu sešly e-mailem. Podle něj chtějí reagovat na „neadekvátní chování Romů“. Starosta Dubí Petr Pípal na to ovšem reagoval slovy, že je ve městě klid. 

Romská komunita v Dubí se podle něj od činu distancuje, protože za incident může teplická rodina. „Co nás znervóznilo, je svolání DSSS, včera (ve čtvrtek) jsem se skupinou Romů komunikoval, zúčastňovat se nebudou, nebudou zavdávat příčinu k dalším incidentům,“ dodal starosta.

18.srpna 2018 v 11:57, příspěvek archivován: 18.srpna 2018 v 14:31

V autobuse cestou z Teplic do Dubí příznivci krajně pravicové DSSS hajlují a pokřikují: “cikáni a židi patří do plynu”. Někteří už na zastávce zvraceli, protože vypili lahev rumu, další se sotva drží na nohou. Jejich protest začíná oficiálně až za hodinu... #dubi

Do řešení situace v Dubí se zapojily už i některé organizace. Například vládní organizace Agentura pro sociální začleňování v Teplicích spolupracuje s tamní romskou komunitou, která se v incidentu nechce angažovat, jak řekl Vojtěch Bok z agentury. Zároveň ČTK řekl, že o připravovaném shromáždění DSSS v Dubí agentura ví, ale ponechá řešení situace na policii.

Také česko-romské sdružení Konexe, nezisková organizace pro podporu lidských práv působící v Ústeckém kraji, pracuje na místě. „V Dubí už jsou dva naši lidé, ode dneška tam pracujeme. Zjistíme, co se přesně stalo, a budeme se snažit uklidňovat situaci. Máme organizační tým, který bude celý týden na území města působit, lékaře, psychologa, sociálního pracovníka a další,“ řekl ČTK Miroslav Brož z tohoto občanského sdružení.

Policie zadržela šest lidí

Policie dnes zadržela na shromáždění krajní pravice v Dubí šest lidí, dva podezřívá z výtržnictví v souvislosti s útokem na novináře. Čtyři osoby jsou podezřelé ze spáchání přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Informoval o tom mluvčí policie Dan Vítek. Zásah v Dubí policie krátce před půl čtvrtou ukončila.

Autoři: ,