Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidovci zmírňují postoj, o koalici chtějí jednat dál

Česko

  10:51
PRAHA - Lidovci jsou ochotni jednat o koalici s ČSSD a ANO i v případě, že jejich celostátní výbor večer odmítne nabídku ČSSD na rozdělení vládních postů. Novinářům to ve sněmovně řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. S dalším jednáním počítá i šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

V pondělí proběhlo první jednání možných koaličních partnerů. Na snímku zleva šéf hnutí ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. foto: MAFRA - Dan Materna

Oba lídři jsou ochotni jednat i mezi vánočními svátky. Sobotka by se chtěl i příští týden sejít s prezidentem Miloše Zemanem, rád by s ním probral už možné personální obsazení koaliční vlády.

Bělobrádek neočekává, že by se  změnilo stanovisko vedení KDU-ČSL, které své zástupce v neděli zavázalo k získání postu ministra zemědělství. S resortem zemědělství pro lidovce ale nesouhlasí zástupci ČSSD i ANO.

ČTĚTE TAKÉ:

"Předpokládám, že celostátní výbor pouze řekne, že odmítáme ty dvě možné nabídky, které nám byly dány," řekl novinářům k večernímu jednání Bělobrádek. Podle něj by to ale neznamenalo konec vyjednávání. "Jsem určitě zastáncem toho, abychom se pokusili jednat dál, protože Česká republika za to stojí," konstatoval.

Bez ohledu na výsledek večerního jednání vedení KDU počítá s dalším vyjednáváním i ČSSD. "Počítám s tím, že ať už dopadne jednání vedení lidovců jakkoliv, znovu se sejdeme s předsedy koaličních stran a budeme jednat dál tak, abychom dosáhli vzniku koaliční vlády," řekl novinářům ve Sněmovně šéf ČSSD Sobotka.

ČSSD lidovcům nejprve nabídla ministerstva kultury a zdravotnictví. Po dalším jednání nabídku změnila na tři posty ve vládě s tím, že by KDU-ČSL mohla mít ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s resortem dopravy nebo životního prostředí. Zároveň by měla vicepremiéra. ČSSD by měla osm křesel, ANO sedm.

Jaké jsou argumenty stran pro získání ministerstva?

ČSSD:  "My zatím ze strany KDU-ČSL nemáme jasné garance o tom, že by ta činnost Státního pozemkového úřadu nebyla lobbována skrze KDU-ČSL ze strany církví. KDU-ČSL se postavilo do role advokáta církví v otázce církevních restitucí a samozřejmě je tady možnost, že by církve se snažily využít svého vlivu na KDU-ČSL v tom, aby například ovlivnily chování Státního pozemkového úřadu," řekl Bohuslav Sobotka.

KDU-ČSL: "Jestli sociální demokracie uvažuje v nějakém vzorci toho, že ministr může zajišťovat chod nějakého úřadu a lobovat pro nějaké věci, tak se děsím toho, jak chceme zemi spravovat, nebo jak jsme ji v minulosti spravovali, Přeci existuje státní správa, která je politicky nedotknutelná," řekl Marian Jurečka ve středečních Událostech, komentářích.  

 ANO 2011: "Lidovci jsou zemědělstvím posedlí. Máme pocit, že oni mají zájem o ten resort spíš z politických důvodů než z pragmatických." uvedl Andrej Babiš po koaličním jednání na tiskové konferenci.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat