Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Pro Rusko a Čínu je to ošidné

Česko

USA se cítí méně ohrožené, říká Simon Koschut z berlínské Svobodné univerzity

* LN Nová americká vojenská strategie opouští předpoklad, že by USA mohly vést najednou dva velké válečné konflikty klasického střihu. Místo toho se Američané chtějí soustředit na to, aby byli schopní obstát v řadě menších konfliktů. Proč Pentagon podobný záměr deklaruje až 20 let po pádu železné opony? Nejsou bezpečnostní poměry ve světě už dávno jiné...

Strategie se v principu skutečně částečně zakládá na myšlení z dob studené války, souvisí ale také se (současnými, pozn. red) geostrategickými plány. Dlouho platilo, že USA chtějí zabránit tomu, aby jedna velmoc v určitém regionu vykonávala mocenskou hegemonii. Například Rusko v Evropě nebo Írán na Blízkém východě.

* LN Takové myšlení je možné vystopovat právě ve studené válce?

Přesně. Vydrželo ale i v 90. letech. Panoval totiž strach z toho, že nebude možné odhadnout, zda nové mocnosti jako Čína, ale ostatně i Rusko nebudou nadále usilovat o regionální hegemonii. Proto byla původní strategie tak dlouho platná. Nyní se ale postupně opouští.

* LN Proč?

Novou strategii interpretuji tak, že Spojené státy se cítí méně ohrožené velkými státy. (Nyní) hrozí spíše nebezpečí vyplývající z terorismu, změny klimatu či migrace.

* LN Jak je možné klasifikovat termín menší konflikty?

Vždy je třeba to posuzovat podle toho, jakými druhy zbraní se v konfliktech bojuje. (U velké války) jde o tanky nebo například o rakety, na druhé straně (u konfliktu menšího rozsahu) se jedná o střet s guerillovými ozbrojenci, kteří používají jednoduché palné zbraně. To je jeden bod. Důležité ale také je, zda konflikt masově eskaluje s těžkými následky. Pak je to srovnatelné třeba s Afghánistánem.

* LN Jaká charakteristika podle vás dále vystihuje moderní válku?

Není třeba již pouhým přechodem od jednoho míru k druhému.

* LN Dovolíte si odhadnout, jak na nové taktické plány USA budou reagovat Rusko a Čína?

Pro Rusko a Čínu jsou ošidné. Na jedné straně se můžou cítit více v klidu, že Američané se cítí méně ohrožení. Na druhé straně se ale stále může stát, že se Američané přesto rozhodnou v určitých konfliktech angažovat.

* LN Jaká je samotná strategie těchto dvou mocností?

U Číny a Ruska je to jiný příběh. Hlavně Čína, ale částečně i Rusko, přemýšlí v klasických geostrategických vzorcích. My (Západ) to ale samozřejmě činíme také, to se nesmí zamluvit. Čína a Rusko se ale chovají takticky, třeba u Pekingu to platí ohledně jejich zájmů v Africe.

* LN Jedna věc jsou plány, druhá věc je praxe. Jak se podaří Američanům jejich představy přetvořit do skutečnosti?

Sledovat to bude možné konkrétně na velikosti některých jednotek, které budou vyslány do určitých regionů.

* LN Jak změnil dlouhodobou bezpečnostní strategii USA prezident Barack Obama?

V porovnání s prezidentem Georgem W. Bushem například klade větší důraz na „měkké“ hrozby, jako je třeba migrace. Terorismus se nyní hodnotí nejen jako problém některých států, ale i jako produkt chudoby a útlaku.

* LN Součástí plánů USA je také podle některých zdrojů častější používání bezpilotních útočných letadel? Jaký další smysl kromě ochrany života pilotů může mít jejich nasazení?

V budoucích konfliktech naroste potřeba pečlivého průzkumu a více bude třeba mít přesnější informace a tady tyto prostředky sehrají velmi důležitou roli.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...