7. srpna 2010 14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

PRO SROVNÁNÍ: největší povodně v Česku

Letecké záběry: Bohumín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecké záběry: Bohumín | foto: ČTK

PRAHA Porovnání největších záplav posledních let (řazeno chronologicky):

5. až 16. července 1997

Nejtragičtější záplavy 20. století nečekaně postihly třetinu ČR, nejvíce Moravu a východní Čechy. V povodí Moravy a Odry spadlo za pár dní místy až přes polovinu ročního úhrnu srážek.

Postižené oblasti: 536 měst a obcí v 34 okresech, například části Ostravy, Otrokovic, Přerova, Olomouce.

Počet obětí: 50 lidí; většina z nich utonula, někteří zemřeli v souvislosti s povodní z jiných důvodů. Nejtragičtější následky byly v obci Troubky na Přerovsku, z níž zůstaly jen trosky a kde zahynulo devět lidí.

Počet evakuovaných: Téměř 80.000 lidí (z toho víc než 10.000 jich zůstalo bez střechy nad hlavou).

Škody: Zhruba 63 miliard korun.

23. července 1998

Mohutné přívalové deště v noci na 23. července 1998 způsobily povodně především v okrese Rychnov nad Kněžnou. Hladina nejvíce rozvodněných toků - Bělá, Dědina a Zlatý potok, stoupla místy až o tři metry nad normál.

Postižené oblasti: Území o rozloze zhruba 100 kilometrů čtverečních ve východních Čechách v okresech Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Zaplaveny byly tři desítky obcí. Nejvíce postiženou obcí byl Kounov, v jehož části Hluky voda a tuny kamenů zničily asi deset domů.

Oběti: Šest lidí utonulo během záplav; nepřímá oběť - dobrovolný záchranář z Prahy zahynul při dopravní nehodě.

Počet evakuovaných: Celkem na 800 obyvatel.

Škody: 1,927 miliardy korun.

7. až 17. srpna 2002

Záplavy se zařadily mezi dosud největší přírodní katastrofy v historii ČR. Zasažena byla více než třetina ČR, nejvíce utrpěly jižní, střední a severní Čechy, voda se nevyhnula ani Moravě.

Postižené oblasti: Na 800 obcí, 260 mostů, přes 30 úseků silnic I. třídy a přes 150 komunikací nižších tříd. Celkem se záplavy projevily v deseti regionech. Nejtragičtěji skončily jihočeské Metly a středočeské Zálezlice, které voda téměř celé zničila.

Počet obětí: 17 lidí (přímo ve vodě zemřelo deset lidí)

Počet evakuovaných: 225.000; nejvíce v Praze

Škody: 73,1 miliardy korun; značné škody vykázala zejména Praha (téměř 27 miliard korun).

28. března až 10. dubna 2006

Tající sníh a intenzivní déšť způsobily povodně, nejvíce na řece Dyji, Moravě, Labi a Ohři.

Postižené oblasti: K nejvíce postiženým patřil Jihočeský kraj (Veselí nad Lužnicí, Soběslav, Planá nad Lužnicí, Třeboň), Středočeský kraj (Mělník, Zruč nad Sázavou), Ústecký kraj (Ústí nad Labem, Hřensko), Pardubický kraj (Cerekvice), Jihomoravský kraj (Znojmo, Jevišovka, Novosedly), Olomoucký kraj (Olomouc, Litovel), Zlínský kraj (Tlumačov), Královéhradecký kraj (Hradec Králové), Vysočina (Třebíč). Poslední stavy ohrožení byly odvolány až 10. dubna.

Počet obětí: Devět lidí, včetně dvou dětí; většina z obětí utonula v rozvodněných tocích.

Škody: 5,6 miliardy korun.

24. června až začátek července 2009

Od 24. června zvedly intenzivní deště vodu v Moravskoslezském kraji, záplavy do začátku července zasáhly dalších sedm krajů.

Postižené oblasti: Záplavy postupně zasáhly Moravskoslezský, Olomoucký, Jihočeský, Zlínský, Královéhradecký kraj, Vysočinu, Ústecký a Liberecký kraj. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko, Strakonicko a Děčínsko.

Počet obětí: 15 lidí; na severní a střední Moravě 13 lidí, jeden mrtvý byl z Vysočiny a jedna žena utonula v Ústeckém kraji. Nejvíce obětí - devět - bylo na Novojičínsku.

Počet evakuovaných: Několik tisíc lidí, jen hasiči zachránili 226 lidí a evakuovali 1851 osob.

Škody: Přes 8,57 miliardy korun.

14. až 21. května 2010

Nejprve začaly vlivem vytrvalého deště stoupat hladiny řek v Moravskoslezském kraji, postupně byly zasaženy i další moravské kraje. Záplavy trvaly do 21. května, kdy hladina Moravy u Lanžhota na Břeclavsku klesla na úroveň druhého povodňového stupně. Velkým problémem se staly sesuvy promáčené půdy.

Postižené oblasti: Moravskoslezský a značné části Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje. Nejhůře byl postižen Moravskoslezský kraj. Povodně ale silně poničily třeba také obec Troubky na Přerovsku, symbol záplav z roku 1997.

Počet obětí: jedna.

2. až 10. června 2010

Voda z rozvodněných toků po vydatném dešti opět zatopila části Moravy a Slezska. Poté se srážky začaly přesouvat do Čech, hladiny řek stouply na Vysočině a na Pardubicku, rozvodnily se řeky v Plzeňském a Jihočeském kraji. Situace se zklidnila 6. června, ale 9. června zasáhly přívalové deště severní část Čech.

Postižené oblasti: třetí stupeň povodňové aktivity (ohrožení) platil na mnoha místech Moravskoslezského, Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Pro celý Zlínský kraj byl vyhlášen stav nebezpečí, stav nebezpečí platil i na několika místech Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.

Počet obětí: pět.

ČTK