Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Problém je v umanutosti všech stran

Česko

Pokud nám právníci doporučí obrátit se na soud, potáhne se spor ještě roky, přiznává místopředseda fotbalového svazu Jindřich Rajchl (33).

* LN Kdy bude hotova právní analýza „kauzy Bohemians“, kterou si svaz nechal vypracovat?

Tento týden. Všechny materiály už zabírají osm šanonů, takže to trvá zhruba dva měsíce. Nesmí tam být žádné pochybnosti. Na 99 procent ale nebudeme výsledek ještě zveřejňovat, nejprve by se s ním měl seznámit výkonný výbor.

* LN Jaký posun v tak zamotaném sporu může analýza přinést?

Dostaneme manuál, jak pokračovat dál. Jestli někoho zažalovat, případně to řešit přes odvolací a revizní komisi, nebo má rozhodnout výkonný výbor. Věřím, že naše kroky budou dostatečně efektivní.

* LN Je možné, že svaz jednu z Bohemek z první ligy vyloučí?

Možné je všechno, ale nechci předjímat. Stát se to teoreticky může, ale také nám můžou právníci doporučit, ať se obrátíme na soud, a to se pak potáhne roky.

* LN V čem je největší problém?

V umanutosti a radikálnosti na všech stranách. Vždy tam byl dostatečný prostor pro kompromis, ale ten už teď není možný. Stala se z toho vyhrocená událost, při které se jedná v rovině osobních emocí.

* LN Když mluvíte o kompromisu, mluvíte o sloučení obou klubů?

Je to jedno z řešení, ale existovala tam i celá řada dalších variant. Ovšem jen za předpokladu naprosto racionálního uvažování všech stran. A to už teď není možné.

* LN Přivedli jste vůbec všechny strany k jednacímu stolu?

Já jednal se všemi stranami, ale u jednoho stolu jsme měli vždy maximálně dvě Bohemky (ve hře je i původní subjekt, který před pěti lety skončil v konkurzu – pozn. red.). Ale ani to nikam nevedlo. Přitom některá řešení už byla blízko dohodě.

* LN Dokážete si představit, že současná schizofrenní situace bude pokračovat také v dalších letech?

Vyloučit se to nedá, ale chtěl bych, aby se to vyřešilo co nejdříve. Je to nešťastná a unikátní situace, která nemá v Evropě obdoby. A českému fotbalu neprospívá.

* LN Jak konkrétně?

V létě jsme třeba udělali několik pozitivních změn, které fotbal posunuly dál, jenže všechno zase zastínil spor Bohemek. Tím se pak vytváří negativní obraz fotbalu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...