Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Problém nové vlády: Pecina

Česko

U ministra vnitra hrozí střet zájmů, míní odborníci i politici * Zachová se Klaus stejně jako v Rathově případě?

PRAHA Nastupující premiér Jan Fischer půjde teprve dnes konzultovat s Václavem Klausem obsazení svého kabinetu, ale jeho rodící se vláda má už nyní problém. Je jím zvažovaný ministr vnitra a zároveň šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. Svůj post v čele státního úřadu s vysokými kompetencemi by si totiž chtěl udržet i během pětiměsíčního působení na ministerstvu.

Podle odborníka na ústavní právo, politiků dosluhující koalice, ale i některých sociálních demokratů by přitom byl Pecina v jasném střetu zájmů. „Pokud by měl ÚOHS šetřit třeba nějakou zakázku nebo nějaký kontrakt, který by dělal pan Pecina na vnitru, muselo by se to ošetřit, aby to dělal někdo jiný bez šéfa ÚOHS (Peciny - pozn. red.),“ míní například někdejší sociálnědemokratický ministr vnitra František Bublan. „Nejčistší by bylo ÚOHS opustit. Ale zase je to svázané tím, že se nemůže vrátit, když půjde pryč,“ dodal.

ÚOHS chce řídit o víkendech Pecinův záměr sedět na dvou židlích kritizuje i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. „Myslím, že ani není právně možné, aby působil v obou funkcích zároveň. Předpokládám, že všichni budoucí členové vlády se svých dosavadních funkcí vzdají,“ prohlásil.

Pecina ovšem tento týden uvedl, že z čela antimonopolního úřadu, kde má působit ještě dva a půl roku, odejít nechce. Situaci při řízení vnitra by prý chtěl řešit dovolenou nebo neplaceným volnem v ÚOHS - s tím, že by se agendě úřadu věnoval o víkendech. „Jenže pět měsíců je hodně,“ namítá Bublan: „Mám pocit, že se při výběru k tomuto nepřihlédlo.“ Pecina ale ujišťuje: kdyby prý antimonopolní úřad posuzoval veřejné zakázky zadané ministerstvem, zůstal by nestranný. „Řešil bych to podobně, jako jsem to řešil na úřadu. Úřad také zadával zakázky a ty dvě věci jde oddělit,“ uvedl s tím, že o přidělování veřejných zakázek by rozhodoval některý z náměstků. Včera se Pecina odmítl pro LN vyjádřit.

Fischer: Zatím jsem nerozhodl Podle odborníka na ústavní právo Vladimíra Balaše by to ale situaci neřešilo. „I kdyby to neposuzoval přímo on, tak by se jeho podřízení nepochybně mohli obávat, že kdyby to neposuzovali, jak on si přeje, tak by to bylo případně špatně,“ tvrdí Balaš. „A ačkoliv to podle mě není nikde výslovně zakotveno, tak si myslím, že zdravý rozum velí, že by ty funkce neměly být v tomto případě spojeny,“ dodal. Fischer se včera k Pecinovu možnému střetu zájmů nechtěl vyjadřovat. „O tom, kdo bude ministrem, jsem ještě nerozhodl. Případné jmenování bude v souladu s legislativou,“ vzkázal pouze.

Pokud by na Pecinově účasti ve vládě trval, může Fischer narazit u prezidenta. Hrad včera věc nekomentoval, v minulosti však Klaus odmítl jmenovat Davida Ratha ministrem zdravotnictví, protože byl zároveň šéfem České lékařské komory. Prezident se nespokojil ani s tím, že Rath své působení v ČLK „pozastavil“ na dobu výkonu funkce ministra. Jmenován byl, až když ČLK opustil úplně.

Pokračování na straně 3

Problém nové vlády? Pecina

Dokončení ze strany 1

Přestože i bývalý sociálnědemokratický ministr vnitra František Bublan tvrdí, že kdyby Martin Pecina působil zároveň v čele ministerstva vnitra i antimonopolního úřadu, jednalo by se o střet zájmů, socialisté zatím náhradníka nehledají.

„Myslím, že to je věc právního výkladu. Asi je možné, aby byl jako předseda ÚOHS postaven po dobu výkonu funkce ministra mimo službu, tak to zřejmě bylo myšleno,“ tvrdí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. „Důležité je, že nabídku na post ministra vnitra přijal. Do konce měsíce si pan Pecina jistě ve spolupráci s právníky najde způsob, jak situaci uspokojivě vyřešit,“ dodal.

Podle Škromacha se zatím ČSSD nezabývala tím, koho na vnitro nominovat, kdyby Pecina nakonec odmítl. „ČSSD má na každý post několik alternativ. Na druhé straně to teď není aktuální. Situací má smysl se zabývat, až kdyby nastala. Nyní je spíš na panu Pecinovi, jak si věci vyřeší,“ řekl LN Škromach.

Autor: