Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Problém policie: drahé testy drog

Česko

Návykové látky za volantem - Opilí řidiči často vyváznou bez trestu, drogy ani nebývají zjišťovány

Čeští policisté chytili velmi málo řidičů pod vlivem drog. Indikátor návykových látek Drugwipe je totiž příliš drahý, a tak se ho část policistů zdráhá použít.

PRAHA Téměř sedm set korun. Takový je u nás finanční rozdíl mezi dechovou zkouškou na alkohol a indikací jiných drog v těle řidiče. Zatímco náústek alkoholového měřiče přijde policisty na jednu korunu, tester Drugwipe používaný k rozpoznání jiných návykových látek stojí 700 korun.

Právě tato suma za jednorázovou zkoušku mnoho českých policistů od drogového testu odrazuje. Než by zbytečně vyplýtvali drahý test, radši ho neudělají a spokojí se s dechovou zkouškou. Tvrdí to alespoň zdroje dobře seznámené s poměry v dopravní policii. Nepřímo to potvrzuje i Národní protidrogová centrála. „Indikátor Drugwipe je opravdu drahý. Může tak docházet k tomu, že dopravní policisté nebudou chtít používat tyto testery,“ říká Marek Blažejovský z centrály. Důsledkem toho Česká republika ve zjišťování drog u řidičů zaostává za zeměmi západní Evropy. Zatímco naše policejní statistika z minulého roku hovoří jen o jednom procentu řidičů, kteří pod vlivem drog způsobili nehodu, ve Velké Británii to bylo v roce 2004 sedmnáct procent šoférů. Tamní a zdejší drogová scéna se přitom nijak dramaticky neliší.

„Zkušený policista si poradí“ Podle samotných policistů se tester zdráhají použít jen jejich méně zkušení kolegové. „Existuje technický popis od výrobce i taktické postupy, které vymezují okruh případů, kdy se ten test smí použít. To se může někomu zdát jako zdráhání. Když to bude zkušený policista, bude si umět poradit. Drugwipe se zdráhají použít ti méně zkušení,“ říká Jindřich Neumann ze severočeské dopravky. Podle něj by se měl test Drugwipe dostat do rukou jen policistům. kteří jsou vyškoleni v rozpoznávání účinků různých návykových látek.

Právě rozpoznávání příznaků by chtěla policistům zjednodušit Národní protidrogová centrála. Ta totiž volá po zavedení psychomotorických testů, které jsou běžné v zahraničí. Řidiči by se tak museli například procházet po bílé čáře.

„Tyto testy pomohou policistovi, aby rychle a levně zjistil, zda je ta osoba pod vlivem nějaké návykové látky, ať už jakékoli. Na základě toho si může udělat orientační dechovou zkoušku za jednu korunu. A když mu i ta vyjde negativní, tak usoudí, že může použít indikátor Drugwipe. Nedojde tedy k plýtvání testerů,“ popisuje výhody psychomotorických testů Blažejovský.

Protidrogová centrála by dále přivítala změnu zákona na ochranu před alkoholem, tabákovými výrobky a jinými návykovými látkami. „Ten nyní umožňuje orientační testování jenom ze slin, z moči a z krve. My usilujeme o to, aby bylo možno testovat i z potu. Některé látky jsou detekovatelné ze slin jen po určitou dobu, poté vyprchají. V potu zůstávají déle,“ vysvětluje Blažejovský.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!