17. října 2007 10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč Bém otočil a blob už nechce

Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Pražští radní za ODS v čele s primátorem Pavlem Bémem původně novou budovu Národní knihovny obdivovali a podporovali. Teď o jejím umístění na Letné nechtějí ani slyšet. Co nebo kdo je přiměl změnit názor?

První muž Prahy Pavel Bém dává najevo nelibost nad tím, že by na Letné měla vyrůst nová budova Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického.


Pavel Bém o Kaplického návrhu v publikaci "Oko nad Prahou - knihovna pro třetí tisíciletí", květen 2007
pro zvětšení klikněte na obrázek
Pavel Bém o Kaplického návrhu v publikace


Přitom byl členem mezinárodní poroty, která Kaplického jednomyslně zvolila jako vítěze. Nic na tom nemění fakt, že ho někdy v porotě zastupoval ředitel magistrátního odboru kultury a památek Jan Kněžínek. Ještě na jaře letošního roku Bém návrh Kaplického označoval za odvážný a architektonicky zajímavý. Veřejně deklaroval podporu nové budově knihovny a zapracoval ji i do programového prohlášení rady.

Neuplynulo ani půl roku a Bém v názorech na knihovnu otočil. Označuje ji za fialové mimozemské oko hledící na Hrad a hledá pro ni jiné místo než na Letné.  Podobný názor má i většina pražských zastupitelů za ODS.


Důvody této náhlé negace přitom představitelé města uvádějí pokaždé jinak. Jednou se odvolávají na hrozbu ohrožení pražského panoramatu, jindy na amébistický tvar budovy, jež jim prý připomíná žabí hlen. Hned nato uvádějí problémy s koordinací se stavbou dopravního okruhu a problémy s pozemky, na nichž má budova stát.

Jak primátor měnil názor
Výstavby nové budovy Národní knihovny si jako projektu nesmírně ceníme. Je odvážný, překvapivý, originální, energeticky úsporný a jistě i kontroverzní. Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze.

Právo 6. 3. 2007

Věřím, že Národní knihovna ... se stane dalším obdivovaným skvostem pražské architektury doplňujícím mozaiku všech stavebních slohů od Prahy románské ... až po odvážné styly moderní architektury.

Katalog březnové výstavy Oko nad Prahou

Kaplického návrh je architektonicky zajímavý, ale umístění budovy na Letné je nešťastné.

ČTK 11. října

Návrh je v tak arogantní disharmonii s celým svým blízkým i vzdáleným okolím, že z hlediska zásahu do urbanismu města se nedá srovnat s Tančícím domem.

MF Dnes 15. října

Ono mimozemské, fialové oko přímo na Pražský hrad hledí. Při vší úctě k mimozemšťanům, myslel snad architekt Kaplický, ředitel Ježek nebo arogantní kritici kritiků blobu ve sdělovacích prostředcích, že takováto provokace, anebo třeba geniální nápad, nevyvolá zuřivou konfrontaci?

Hospodářské noviny 16. října

Byl jsem jediný z poroty, kdo ho (projekt Kaplického - pozn. redakce) neodsouhlasil...Já bych takový protokol nikdy nepodepsal....Podepsali to za mě.

MF Dnes, 17. října 2007

Jsou to všechno jen zástupné problémy, hodnotí situaci lidé, kteří mají blízko k pražským politikům i k soutěžní porotě. Podle těchto zdrojů Kaplický i ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek doplatili na to, že z rozhodování o takto významné stavbě, která mohla českou zemi proslavit ve světě, vyloučili prezidenta Václava Klause. Český prezident tak ztratil možnost sehrát podobnou roli jako francouzská hlava státu Pompideau při rozhodování o pařížské knihovně. Pompideau ji nakonec vybíral sám.

Klaus poprvé kritizoval návrh Kaplického letos v květnu při návštěvě Prahy 9. Tehdy řekl, že je ochoten se podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína přivazovat vlastním tělem a bránit, aby na Letné vznikla.

Bémovy pochvalné výroky na adresu Kaplického chobotnice se datují z období před tímto Klausovým vyjádřením.

Politolog: Bém je pragmatik

Politologové připouštějí, že Bém má ke Klausovi velmi blízko, je považován za jeho pokračovatele a za korunního prince ODS. Příčinu Bémovy názorové proměny ale spatřují jinde.

„Podle mě to Bém dělá z jiného důvodu. Chce si tak upevnit zázemí v Praze a posílit podporu veřejného mínění. Bedlivě si hlídá průzkumy veřejného mínění, je to pro něho priorita a v tomhle svém pragmatismu je docela podobný Jiřímu Paroubkovi,“ prohlásil politolog Jan Kubáček.

Sepětí Klause a Béma je sice podle něho dosud stále silné, ale v poslední době se jejich postoje přece jen poněkud vzdalují. Klaus je konzervativní, zatímco Bém se profiluje jako výrazně liberální až středostavovský politik.

Tyto rozdíly se podle něho projevují už v názorech obou politiků na téma olympiády. Spekulace o tom, zda mezi oběma politiky nemůže fungovat tichá dohoda typu „já ti pomůžu odstřelit blob, ty mi pomůžeš prosadit olympiádu“, není podle Kubáčka příliš pravděpodobná. „Nejsem si jist, že Klaus jednoznačně olympiádu podporuje. Je k ní poněkud skeptický, už i proto, že vždy byl citlivý na vyrovnaný rozpočet a rozpočtovou kázeň,“ míní Kubáček. Naproti tomu Bém pro olympiádu horuje.

Příprava her mu může zvednout prestiž a upevnit ho v pozici nejpopulárnějšího českého politika. Ale hry mu mohou zajistit i finance pro zadluženou Prahu. Peníze stát nemá ani na blob. Náklady na stavbu budou 1,8 miliardy korun.