22. dubna 2013 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč Češi nevolí? 97 % z nich je znechuceno politickou scénou

Na průzkum mezi voliči odcházejícími z volební místnosti nezbyly peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na průzkum mezi voliči odcházejícími z volební místnosti nezbyly peníze | foto: Dalibor Glück, MAFRA

PRAHA Politici dbají jen na svůj prospěch, nedbají na zájmy obyčejných lidí a o politice rozhoduje byznys. To jsou hlavní důvody, proč Čechů u volebních uren ubývá. Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM je politikou znechuceno 97% obyvatel. Výsledky průzkumu se tak velice podobají těm loňským. Důvěru v politiku neobnovila ani první přímá prezidentská volba.

Nevoliči nebo nerozhodnutí voliči svůj postoj podle průzkumu agentury STEM nejčastěji zdůvodnili tím, že jsou znechuceni politikou a chováním politiků. Myslí si, že politici dbají jen na svůj osobní prospěch. Většina z nich také uvedla, že politika v Česku stále méně dbá na zájmy obyčejných lidí a že o politice více než strany rozhoduje velký byznys.

ODS ZASTAVILA POKLES, ČSSD NA MAXIMU:

ODS v dubnu zastavila po čtyřech měsících pokles preferencí, levice však zvýšila náskok a posílila své vyhlídky na ústavní většinu v Poslanecké sněmovně. ČSSD si polepšila na 27,7 procenta z březnových 25,6 procenta, a podle modelu STEM by tak v dubnu rozšířila počet získaných křesel v Poslanecké sněmovně na 91, nejvíce od dubna loňského roku, z březnových 84. KSČM by v dubnu volilo 10,3 procenta lidí, a obsadila by tak ve Sněmovně 35 míst.

Agentura STEM v průzkumu rovněž zjistila, že 19,5 procenta obyvatel neví, koho budou volit. Podívejte se na grafiku výše.

Jen dvě pětiny dotázaných uvedly, že volit zásadně nechodí. Více než polovině je pak politika lhostejná a více než čtyři pětiny se domnívají, že svým hlasem v parlamentních volbách těžko něco změní.

Za neúčast u voleb mohou politici

"Výsledky tak ukazují, že lidé, kteří se nedokážou rozhodnout pro volbu některé ze stran nebo by žádnou nevolili, v naprosté většině hledají a nacházejí důvody na straně politické scény a jejích aktérů," uvedl STEM. Výsledky se podle agentury shodují s průzkumem, který provedla před rokem.

Znechucení politikou a chováním politiků dalo najevo 97 procent dotázaných, kteří nechtějí volit žádnou stranu či nevědí, koho by volili. Stejný počet z nich si také myslí, že politici dbají jen na svůj prospěch a že se nevěnují zájmům obyčejných lidí. Velkému byznysu připisuje v politice hlavní roli 94 procent dotázaných.

"Jediným výrokem, s nímž nerozhodní souhlasí v podstatě stejně často jako nevoliči, je vyjádření znechucení politikou a chováním politiků," uvedla agentura.

 

khuKarel Hrubeš

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…