Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Proč děkují a odcházejí

Česko

DISKUSE

Je škoda, že média sledovaná širší veřejností dosud neuveřejnila plné znění výzvy Děkujeme, odcházíme. Požadavky jsou tak zúženy jen na platové otázky. Při hledání řešení je nutné najít odpověď na následující čtyři otázky:

1. Je ve společnosti a u politiků širší konsenzus v otázce spravedlivějšího ohodnocení práce lékařů, pracovníků ve zdravotnictví?

Ministr zdravotnictví, další představitelé vlády, dokonce i politici napříč politickými stranami přiznávají, že platové podmínky lékařů jsou neodpovídající.

2. Úprava by se měla týkat celého lékařského stavu, bez rozlišování náročnosti jednotlivých odborností a rozlišování dobrých a špatných lékařů. To nejsou zásadní otázky a jistě by byly řešitelné v rámci prováděcí směrnice.

Již dnes jsou ministerstvem prezentovány názory, že pokud k hromadným výpovědím lékařů dojde, bude se situace řešit v krizovém režimu a vypadá to, že přidáno bude jen tam, kde budou závažné problémy - očekává se, že u anesteziologů a chirurgů. Tedy opět jako v minulosti, jen určitým segmentům.

3. Kdy platy upravit? Názor oficiálních představitelů tak, jak jej známe z médií, zní: „... až v ekonomicky příznivější situaci, až bude uskutečněna reforma zdravotnictví, počkejte, buďte trpěliví, mějte pochopení, nevydírejte...“. V příštích letech problémů a ekonomické nouze neubude. Při ustavování ČLK v roce 1991 byly vznášeny platové požadavky. Moje generace je tehdy odmítla s tím, že před rodícím se státem jsou naléhavější finanční otázky, než jsou platy lékařů. Tato velkorysost byla provázena očekáváním, že platy budou řešeny „... až se dostaneme z nejhoršího...“. Toto očekávání trvá přes dvacet let, jsem již v důchodu. Kdy se tedy očekávání naplní?

4. Kde na to vzít? Veřejnost by měla být seznámena s rozborem prof. Fialy s názvem 86 miliard, které v r. 2009 přitekly a odtekly ze zdravotnictví. Mám informace, že tento materiál není neznámý ani ministru zdravotnictví, ani předsedovi vlády. Zdroje stát má a jsou i v resortu zdravotnictví. Je to otázka politického rozhodnutí. Rád bych věřil, že zvítězí zdravý rozum. Ale ví dnes někdo „z vládnoucích“, co je to zdravý selský rozum? A stojí o něj někdo?

O autorovi| Vladko Horčička, ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci 1990-1992, proděkan LF UP v Olomouci 1994-2000, nyní důchodce

Autor: