Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Proč je na tom Polsko dobře, a Slovensko tak špatně

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Ve Visegrádské čtyřce, což kdybyste to už pozapomněli, je spolek čtyř středoevropských států – Česka, Polska, Maďarska a Slovenska, je to takové „každý chvilku tahá pilku“. Zatímco ještě na konci minulého roku bylo premiantem celého uskupení Slovensko, coby země, která od prvního roku zaváděla euro a jejíž růst pár měsíců před tím dosahoval dvouciferných hodnot, dnes je tomu zcela naopak a Slováci zaznamenávají nejtvrdší ekonomický pád z celé střední Evropy.

Pokud srovnáme situaci z loňska se současností, je to pokles hospodářské dynamiky o nějakých deset až patnáct procent. Je to dokonce ještě horší než v sousedním Maďarsku. Slovensko, nedávný premiant V4, donedávna nazývané „tatranským tygrem“, je dnes vyzáblou „kočkou“, s níž si nikdo neví rady. A už vůbec ne premiér Robert Fico a jeho vláda.

Když se ve středu večer sešla v předvečer oslav dvacátého výročí prvních svobodných voleb v Polsku Visegrádská čtyřka, vymyslel premiér Tusk, že jednání uskuteční mnoho desítek metrů pod povrchem, v jednom ze sálů světoznámých solných dolů Wieliczka. A zatímco premiéři hodovali, bavili se diplomaté, novináři a další doprovod premiérů o tom, jak je to dnes u nich doma. Všichni vyslovovali slovo „krize“, až na Poláky, u nichž krize v pravém slova smyslu žádná není. Polská (a kyperská) ekonomika totiž jako jediná v Evropě stále roste, byť o jedno či dvě procenta.

Před vchodem do dolů, nad vínem v solném sále, i potom večer v baru hotelu, se vznášela otázka, proč je na tom Polsko tak relativně dobře, a Slovensko nerelativně špatně? „Myslím, že to není jen tím, že je Slovensko více závislé na automobilovém průmyslu a že má tolik montoven,“ uvedl jeden ve Varšavě působící diplomat ze „třetí země“. „Poláci totiž strašně vydělali na tom, že nemají měnu pevně vázanou na euro.“ Díky tomu, že v posledních měsících zlotý prudce devalvoval (a to i vůči české koruně), se podle něj zlevnila polská pracovní síla. Což na Slovensku s eurem nejde. „A tak se na rozdíl od Slovenska pořád západním firmám vyplatí nechat dělat výrobky, včetně aut, v Polsku,“ dodal.

Vyskytla se však i teorie, že je to tím, že v Polsku se v posledních dvou letech téměř přestalo uplácet, zatímco na Slovensku rozhodně ne. A také padla věta, že zatímco se dnešní polská vláda nezabývá vztahy s Německem, které jsou dobré a v klidu, slovenská vláda téměř nic jiného než krize s Maďarskem neřeší. „Slovensko na slušnou vládu teprve čeká. My už ji po dvou letech Kaczynských máme,“ dodal jeden polský novinář. Možná se něco z těchto debat doneslo i Ficovi. Na včerejších oslavách konce komunismu totiž jako jediný premiér V4 chyběl.

O autorovi| Luboš Palata, Redaktor LN

Autor: