Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Proč mě neláká kavárna Savoy

Česko

BRNĚNSKÝ ÚHEL POHLEDU

Vmoderní historii proslavila Brno ve světě především architektura. Jak říkal kolega architekt Jaroslav Vaněk, mnoho turistů chce přijet se do Brna podívat na vilu Tugendhat a přespat v Avionu. Je to funkcionalismus a moderní československá architektura, která proměnila tvář města.

Zítra se po letech otevře kavárna Savoy na Jakubském náměstí. K historii nového Brna patřil i slavný svět kaváren a tradiční kavárenský život, od konce 20. let 20. století patřila k nejvyhlášenějším právě tato kavárna. Dílo Jindřicha Kumpošta, který upravil část novorenesančního Thonetova paláce, v místo kam se vešlo až tisíc hostů. O společenské události, jíž se stalo otevření kavárny, podrobně informovaly Lidové noviny 25. ledna 1929. Síla přestavby spočívala v efektním otevření a nasvětlení interiéru s použitím luxusních materiálů, jako byl kámen, hliníkové fólie na stěnách, úžasná okna a podobně. Proslavená kavárna zmizela v době, kdy všechno patřilo pracujícímu lidu a kavárenský život nebyl „in“. O to více mě překvapilo, kolik detailů dokazujících preciznost prvorepublikového řemeslného umu je uvnitř zachováno a jaký potenciál v sobě Kumpoštova úprava i přes letitou devastaci stále má. Záměr současného majitele obnovit kavárnu jsem přivítal, a byť již odstranil ona úžasná původní okna, poskytl jsem mu v rámci svých pracovních povinností rozsáhlou historickou dokumentaci s tím, že síla kavárny bude v obnově funkcionalistické stavby se zachováním prvků, které přetrvaly zlé časy. Nastaly však časy ještě horší. Bylo vcelku jednoduché doplnit slogan „uvidím vilu Tugendhat, přespím v Avionu a kávu si dám v kavárně Savoy“. Namísto toho vznikla karikatura vydávající se za původní slavnou kavárnu, podpořená v médiích vyjádřením provozovatele, že architekt současných úprav byl Kumpoštův žák, tudíž je vše v pořádku.

Nutno podotknout, že ne všichni žáci pochopí svého profesora a zde je vidět, že být něčím žákem nestačí... Výsledkem rekonstrukce je ztráta většiny originálních prvků a jejich nahrazení materiály kvalitou a výrazem nesrovnatelnými, zachování zazdívky velkého okna v nároží a směšně pudinková barva fasády jsou spíše výsměchem.

Kvůli nepovedené přestavbě přišlo Brno o kulturní památku (s minimálním postihem majitele) a hlavně o možnost posílit genia loci dnes stále více malebnějšího prostranství za kostelem svatého Jakuba. Škoda! Na kafe tak dál budu chodit k „Modrákovi“ a do „Pellini“. Tam si na nic nehrají...

***

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.

O autorovi| MARTIN ČÍHALÍK památkář

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Pronájem garsoniéry s balkónem
Pronájem garsoniéry s balkónem

Sídliště Za Chlumem, Bílina - Teplické Předměstí, okres Teplice
10 500 Kč/měsíc