Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Proč miminka mají někdy zelenou stolici?

Česko

Proč malé děti občas vylučují zelenou stolici? Ptá se čtenářka z Dačic. Odpovídá Petr Havlíček z Dětské nemocnice FN Brno a praktický lékař pro děti a dorost:

Stolice u novorozenců a kojenců bývá obvykle žlutá, méně formovaná až řídká s četností několikrát denně i pouze jednou za několik dní. Barva, konzistence, eventuálně příměsi (nestrávené zbytky stravy, krev, hlen, hnis), či zápach jsou ovlivněny řadou faktorů. Stravou, aktuální potřebou a příjmem tekutin, zastoupením bakterií ve střevě, chorobami či vadami (střevní, srdeční, respirační, aj.).

Častou příčinou bývá tzv. hladová stolice, kterou dítě vylučuje při hladovění. A nezáleží na tom, zda je nedostatek potravy ve střevě vyvolán malým množstvím stravy nebo zvracením při jinak dostatečném příjmu potravy. Vzhled stolice je podobný různě řídkému špenátu. Četnost stolice je různá, spíše menší.

Další možnou příčinou zelené stolice je nerovnováha jednotlivých bakterií ve střevě, tedy i přítomnost bakterie či bakterií, které se ve střevě běžně nevyskytují. Je jedno, jak daný stav vznikne. V úvahu přichází jak nevyvážené osidlovaní sterilního střeva novorozence, které začíná již během porodu, tak stavy vzniklé v dříve vybalancovaném systému bakterií střeva, jehož rovnováha byla nějak narušena (konzumací kontaminované potravy, podáním antibiotik, atd.). V těchto případech bývá stolice často řídká i několikrát denně. Podobný dopad na vzhled stolice může mít rovněž virová infekce.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz.

Obálku označte Věda - záhady.

Autor: