Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Proč (ne)mít stravenky

Česko

Válka o stravenky – Oblíbená zaměstnanecká výhoda má zaniknout. Vláda chce ušetřit na výdajích

PRAHA Příspěvek na závodní stravování je nejoblíbenější zaměstnaneckou výhodou v Česku. Podle průzkumů společnosti Factum Invenio stravenky dává v Česku svým zaměstnancům jednasedmdesát procent společností.

Systém stravenek je nyní nastaven tak, že je výhodný pro zaměstnavatele i zaměstnance. Zaměstnavatelé si mohou poměrnou část stravenek odečíst od základu daně z příjmů, pro zaměstnance jde o příjem od daně zcela osvobozený. Zastánci stravenek argumentují také tím, že poukázky jsou v konečném důsledku výhodné i pro stát, protože podporují rozvoj podnikání v oblasti stravování.

Podle autora knihy Food at Work Christophera Wanjeka stravenky pomáhají při výběru daní tím, že nutí stravovací zařízení k řádnému zaúčtování všech transakcí. Daňový výnos ze zvýšené aktivity v potravinářském sektoru pak může převýšit ztráty vzniklé z úlev za stravenky.

Vláda naopak předpokládá, že zrušením stravenek by si státní rozpočet polepšil o šest set milionů až jednu miliardu korun. V odůvodnění návrhu novely zákona předkladatelé tvrdí, že i přes zrušení daňové uznatelnosti nákladů jídelní poukázky zůstanou zajímavou zaměstnaneckou výhodou, protože na straně zaměstnance jsou stravenky osvobozené od daně z příjmů a nepodléhají zákonnému pojistnému.

Současný systém stravenek umožňuje malým podnikům, které si nemohou dovolit vlastní jídelny, aby zaměstnancům nabízely výhodné stravování. To je důležitý faktor v době, kdy je na trhu nedostatek pracovní síly.

Podle poslance ODS a šéfa Unie malých a středních podniků Davida Šeicha ale menší podniky s rušením stravenek problém nemají. „Naši členové si změnu přejí. Jde jim především o snížení celkové daňové zátěže a zjednodušení daní. Jsou tedy ochotni se smířit se zrušením stravenek výměnou za zlepšení celého systému,“ řekl Šeich.

Příspěvek na školení Zaměstnanci navíc podle něj o své výhody úplně nepřijdou. „Řada podniků by se určitě snažila najít jiné formy zvýhodnění. Třeba příspěvky na školení, kurzy, dovolené a podobně,“ dodal Šeich.

Sami zaměstnanci ale jeho názor nesdílejí. Podle průzkumu Factum Invenio jich více než třetina předpokládá, že by zaměstnavatel případné změny zákona využil k tomu, aby sám ušetřil. Nevynahradil by jim tedy tuto výhodu jinou. Největší část nicméně v průzkumu uvedla, že nedokáže odhadnout, jak by se zaměstnavatel nakonec zachoval.

Restauratérům zase v současnosti nejvíce vadí to, že není jasné, jak se vlastně stravenky mají využívat. Legislativa hovoří o hlavním jídle, ale termín nijak blíže neupřesňuje. Lidé tak stravenky utrácí ve velkém třeba v supermarketech. „Jsme přesvědčeni o tom, že kdyby byl termín definován v zákoně, ubylo by jistě odpůrců stravenek,“ myslí si prezident Asociace hotelů a restaurací Pavel Hlinka.

***

ZAMĚSTNANEC

hrubá mzda

soc. a zdrav. pojištění (zaměstnanec - 12,5 %)

soc. a zdrav. pojištění (zaměstnavatel - 35 %)

superhrubá mzda (daňový základ)

z toho záloha na daň z příjmu

sleva na dani

čistá mzda

příspěvek na stravenky od zaměstnavatele

celkový čistý měsíční příjem zaměstnance

skutečný užitek zaměstnance

ZAMĚSTNAVATEL

hodnota stravenek hrazená zaměstnavatelem

čistá mzda zaměstnance

navýšení daňových nákladů na 1 zaměstnance

daňové náklady na 50 zaměstnanců

mzda + peněžní mzda + příspěvek

odměna na stravenky

22 808 Kč 22 000 Kč

2851 Kč 2750 Kč

7983 Kč 7700 Kč

30 791 Kč 29 700 Kč

4619 Kč 4455 Kč

2070 Kč 2070 Kč

17 409 Kč 16 865 Kč

0 Kč 808 Kč

17 409 Kč 17 674 Kč

544 Kč 808 Kč

0 Kč 808 Kč

17 674 Kč 17 674 Kč

1624 Kč 833 Kč

81 200 Kč 41 638 Kč

zdroj: www.PRO sodexho./zamestnanecke-cz/czcz/nase-vyhody sluzby

Pro STRAVENKY PROTI

Vláda chtěla zrušit stravenky už loni v rámci reformy veřejných financí. Na přání tzv. přeběhlíků, poslanců Michala Pohanky a Miloše Melčáka (oba dříve ČSSD), však poukázky na jídlo zůstaly. Oba zákonodárci tvrdí, že jsou stravenky výhodné. Shodují se tak s výpočty firmy Sodexho, která s poukázkami obchoduje (viz tabulka).

Výpočet vycházel z těchto předpokladů hodnota poukázky - 70 Kč počet zaměstnanců - 50 průměrná hrubá mzda zaměstnance - 22 000 Kč dovolená (předpokládaný počet dnů čerpání) - 20 sleva na dani - 2070 Kč zaměstnanec hradí 45 % ceny stravenky

Ministerstvo financí vedené lidovcem Miroslavem Kalouskem se staví za zrušení stravenek, protože to přinese úsporu státní kase. Podle předkládací zprávy k novele zákona, která by daňové zvýhodnění stravenek zrušila, by do státního rozpočtu přišlo šest set milionů až jedna miliarda korun navíc. „Stravenky nemají mezi odpočitatelnými položkami co dělat,“ uvedl v HN ministr financí Miroslav Kalousek.

Autor: