Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč prohráváme v Pákistánu

Česko

Nedávný teroristický útok na hotel Marriott v pákistánském hlavním městě Islámábádu, při němž zahynul i český velvyslanec Ivo Žďárek, znovu v západním světě vynesl do centra pozornosti jednu z nejvýbušnějších oblastí na světě. Bohužel - tak jako už tolikrát v historii - zřejmě jen dočasně. Vzdálenost nejen fyzická totiž střední Asii v západních myslích pravidelně odsouvá stranou zájmu. A to přesto, že právě v těchto končinách se odehrávají dramata, která mohou mít na naše životy přímý vliv.

Právě přezíravost a absence jakékoliv dlouhodobé doktríny vůči klíčovému regionu ze strany západních mocností v čele se Spojenými státy je hlavním terčem kritiky pákistánského novináře Ahmeda Rashida. Uznávaný odborník dva roky před 11. zářím v knize Tálibán dokonale popsal vzestup, praktiky, fungování a financování tohoto radikálního islamistického hnutí, které se chopilo vlády v Afghánistánu a z evropského pohledu v něm začalo zavádět středověk. Popsal i jejich úzké napojení na teroristickou síť. Kdo chtěl, mohl v té knize vidět varovně zdvižený prst, jenže ji pozorně četl málokdo.

Ahmed Rashid varuje i ve své poslední knize Pád do chaosu s podtitulem Jak prohráváme válku proti islámskému extremismu v Pákistánu, Afghánistánu a Střední Asii. Právě teroristické útoky na New York a Washington považoval přes veškerou tragédii za nový začátek, po němž si nejmocnější země světa konečně začne pořádně všímat toho, co se v Pákistánu a Afghánistánu vlastně děje, a přestane nárazově a podle okamžité potřeby zahrnovat penězi diktátory nebo brutální polní velitele. Rashid zevrubně popisuje, jak americké úřady po svržení Tálibánu místo jakési obdoby Marshallova plánu na obnovu země znovu začaly vyplácet miliony dolarů provinčním velitelům, kterým záleží víc na vlastním blahobytu než na rozvoji země, zatímco nová centrální vláda ani neměla stoly v kancelářích. Válečné angažmá v Iráku, kvůli kterému Američané pustili Afghánistán částečně z hlavy, chaos v zemi ještě urychlil. Podobně krátkozraká se podle autora ukázala i bezvýhradná podpora dnes už bývalého pákistánského prezidenta Mušarafa.

Kritizovat zahraniční politiku Spojených států je dnes jako nosit dříví do lesa. Ahmed Rashid to ale dělá velmi přesvědčivě. Výčet zabouchnutých dveří, přeslechnutých varování a dočasných zaslepení je zdrcující. Každý, kdo chce pochopit současný stav věcí ve válce proti terorismu, by si ho měl přečíst. Na rozdíl od jeho dřívějších knih tentokrát analýza jasně převažuje nad reportáží a možná je to škoda, protože se trochu vytrácejí barvy, pachy, životnost. Přesto jsou i tady pasáže, které ve zkratce dokážou zachytit složitost situací nebo lidí.

Ahmed Rashid ve své knize nabízí i řešení: nepřekvapivé, ale zdlouhavé. Pokud se ze zemí střední Asie mají stát funkční státy, bude podle něj potřeba jak úplná výměna současných vlád, tak i dostatek dobré vůle a peněz z rozvinutého světa, aby obyčejní lidé znovu mohli získat důvěru v instituce a demokracii, protože autor je přesvědčený, že právě k tomu Afghánci a Pákistánci přirozeně tíhnou. Navzdory tomu, co si myslí západní svět.

ČESKY NEVYŠLO Descent into Chaos

Ahmed Rashid Vydalo Allen Lane (Penguin Group), Londýn 2008. 484 strany.

Knihy vybíráme ve spolupráci s pražskými knihkupectvími Academia a Fišer

O autorovi| Petr Zavadil, Autor je novinář a překladatel, působí v zahraniční redakci ČT.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...