Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč se daří řízkům z třešní

Česko

PRAHA Čeští vědci s britskými kolegy odhalili u divoké třešně bílkovinovou „pumpu“, která přenáší do rostlinných buněk důležitý hormon auxin. Ten ovlivňuje dělení a prodlužování buněk, a tím usnadňuje růst stonků, větví i kořenů či zakořeňování řízků.

Poznatky podle vědců výrazně pomohou pochopit složité osudy auxinu v buňkách a způsoby, jakými řídí nejen zakořeňování třešní, ale i vývoj rostlin obecně. Výsledky výzkumu publikoval odborný časopis Plant Physiology.

Účinek auxinu je úměrný jeho koncentraci v buňce, a proto rostlina příjem a výdej hormonu jednotlivými buňkami přesně řídí. Mimo jiné se o to starají i přenášečové bílkoviny, jakési „pumpy“, které dopravují molekuly auxinu z a do buněk. Tyto látky jsou dobře prozkoumány u huseníčku (oblíbeného „modelu“ biologů), o jiných druzích má věda jen kusé znalosti.

Vědci z Ústavu experimentální botaniky ve spolupráci s kolegy z dalších ústavů Akademie věd, z Univerzity Karlovy a z britské Univerzity ve Warwicku se pokusili nalézt přenašeč auxinu do buněk u třešně ptačí, plané předchůdkyně pěstovaných odrůd.

Nejdříve našli v genetické informaci třešně gen podobný genu „pumpy“ u huseníčku. U třešně však nelze použít další metody molekulární biologie, a tak vědci museli vnést tento gen do rostlin tabáku a huseníčku a zkoumat jeho funkci na těchto modelech. Na nich pak pozorovali změny, které napovídaly, že gen skutečně plní funkci auxinové „pumpy“. Například modifikované rostliny tabáku rychleji přijímaly auxin z roztoku a vytvářely nové stonky a listy ve větší míře než běžné tabákové rostliny.

Autor: