Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč se daří řízkům z třešní

Česko

PRAHA Čeští vědci s britskými kolegy odhalili u divoké třešně bílkovinovou „pumpu“, která přenáší do rostlinných buněk důležitý hormon auxin. Ten ovlivňuje dělení a prodlužování buněk, a tím usnadňuje růst stonků, větví i kořenů či zakořeňování řízků.

Poznatky podle vědců výrazně pomohou pochopit složité osudy auxinu v buňkách a způsoby, jakými řídí nejen zakořeňování třešní, ale i vývoj rostlin obecně. Výsledky výzkumu publikoval odborný časopis Plant Physiology.

Účinek auxinu je úměrný jeho koncentraci v buňce, a proto rostlina příjem a výdej hormonu jednotlivými buňkami přesně řídí. Mimo jiné se o to starají i přenášečové bílkoviny, jakési „pumpy“, které dopravují molekuly auxinu z a do buněk. Tyto látky jsou dobře prozkoumány u huseníčku (oblíbeného „modelu“ biologů), o jiných druzích má věda jen kusé znalosti.

Vědci z Ústavu experimentální botaniky ve spolupráci s kolegy z dalších ústavů Akademie věd, z Univerzity Karlovy a z britské Univerzity ve Warwicku se pokusili nalézt přenašeč auxinu do buněk u třešně ptačí, plané předchůdkyně pěstovaných odrůd.

Nejdříve našli v genetické informaci třešně gen podobný genu „pumpy“ u huseníčku. U třešně však nelze použít další metody molekulární biologie, a tak vědci museli vnést tento gen do rostlin tabáku a huseníčku a zkoumat jeho funkci na těchto modelech. Na nich pak pozorovali změny, které napovídaly, že gen skutečně plní funkci auxinové „pumpy“. Například modifikované rostliny tabáku rychleji přijímaly auxin z roztoku a vytvářely nové stonky a listy ve větší míře než běžné tabákové rostliny.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat