Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč se trháte, ptá se agentura

Česko

BRNO Obyvatelé brněnských čtvrtí Přízřenice a Dolní Heršpice po několik dnů odpovídali renomované agentuře Focus na anketní otázky spojené s jejich odtržením od Brna. Průzkum si zaplatil magistrát jako jednu z aktivit, jak zabránit odtržení obou místních částí.

Průzkum už kritizovali zástupci občanského sdružení Samostatný jih, které iniciovalo na září vyhlášení referenda o odtržení. Podle jeho mluvčího Pavla Reicha jsou totiž některé otázky a zejména možnosti odpovědí na ně velmi podivné. „Například: Co považujete za nevýhodu v budoucí obci? K němu jsou podstrčeny na zastrašení spekulace typu jako možnost zdražení vodného a stočného,“ přiblížil Reich.

Podle oficiálních vyjádření nesouhlasí iniciátoři referenda s budoucí zástavbou zakreslenou v územním plánu. Odmítají také záměr developera postavit na takzvané Slunné louce komplex vyšších domů, protože prý nerespektuje jejich převážně vesnickou zástavbu.

Tazatelé agentury Focus se podle primátora Romana Onderky obyvatel ptali od 12. června, nyní vyhodnocují výsledky. „Cílem je opravdu potřeba zjistit důvody nespokojenosti obyvatel. Otázky specifikovala agentura,“ uvedl.

Podle Reicha je však úsměvné, že názory lidí teď Brno zjišťuje přes renomovanou agenturu a platí za to, když v roce 2008 na veřejných shromážděních občané opakovaně sdělili starostovi městské části Brno-jih Josefu Haluzovi (ČSSD) svůj názor „zcela zdarma“. Onderka se však od toho nepřímo distancoval, lidé by prý měli odlišit městskou část od radnice zodpovídající za celé Brno. Průzkum byl podle něj podlimitní zakázkou s cenou do 200 000 korun. Podle Onderky také stále žije plán vyměnit s investorem pozemky na Slunné louce za jiné. Zastupitelé však směnu zatím odmítli.

Komunikaci s obyvateli Dolních Heršpic a Přízřenic dostal na starost primátorův náměstek Martin Ander. I primátor se prý na besedu s nimi chystá, ale až těsně před referendem. Kdyby v něm lidé odsouhlasili odtržení, šlo by o první zmenšení území v historii Brna. Původně samostatné obce jsou jeho částí od roku 1919.

***

CO JE TAKÉ VE HŘE

Odtrhnout se má velký kus Brna

Dolní Heršpice a Přízřenice mají sice jen necelých 1500 obyvatel, ale náleží jim rozlehlý, asi sedmisethektarový katastr. Na jejich území se nachází například nákupní centra Futurum, Avion Shopping Park, obchodní a průmyslová zóna podél Vídeňské ulice, křižovatka dálnic D1 a D2, ale i soutok Svitavy se Svratkou, podle něhož bývá v knihách uváděna poloha metropole. Čtvrti disponují volnými pozemky, které územní plán uvolňuje pro zástavbu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...