26. listopadu 2015 5:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč soud nepustil Janouška? Odseděl si málo, není v ohrožení života

Lobbista Roman Janoušek ještě před vyslechnutím rozsudku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek ještě před vyslechnutím rozsudku. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA S pouhými necelými dvěma stránkami si vystačil soudce Aleš Novotný, když Romanu Janouškovi zavíral cestu z vězení. Lobbista v žádosti o propuštění poukazoval především na svůj údajně zhoršující se zdravotní stav, který ho prý už téměř ohrožuje na životě. Podle soudce ale situace není tak vážná. Janouškovi přitížil také fakt, že mu zbývá prozatím většina trestu.

Janoušek si odpykává v Brně - Bohunicích 4,5 letý trest za sražení ženy autem. Přerušit ho žádal kvůli údajnému vážnému zdravotnímu stavu na který mu prý vězeňská nemocnice není schopna poskytnout dostatečnou zdravotní péči. Jenže vězeňská zdravotnická služba zastává jiný názor.

„Sdělila, že u odsouzeného nedošlo během výkonu trestu odnětí svobody k žádným změnám zdravotního stavu. Je i nadále schopna odsouzenému poskytnout odpovídající zdravotní péči včetně odborných vyšetření a eventuálně i léčbu na specializovaných pracovištích,“ cituje v usnesení ze zprávy soudce. Server Lidovky.cz dokument získal díky zákonu o svobodném přístupu k informacím a uveřejňuje ho v galerii dokumentů.

Soudce Janouškovi připomněl, že zhoršení zdravotního stavu deklaruje pouze on. „Jediné nálezy, které v daném období od poslední žádosti jsou nové, jsou výlučně údaje neuroložky, která od počátku angažovanosti v této věci zastává stanovisko neschopnosti výkonu trestu. I ona sice podle soudu upozorňuje na zhoršování Janouškova zdravotního stavu, „ale závěr je doporučení neurochirurgické kontroly či konzultace, tedy nikoli popis akutně život ohrožujícího stavu.

Kdysi vlivný lobbista v roce 2012 srazil řidičku, která s ním chtěla řešit dopravní nehodu a z místa nehody ujel. Městský soud v Praze ho poslal na tři roky za mříže, ale vrchní mu trest zpřísnil na 4,5 roku. Do vězení Janoušek nastoupil v listopadu 2014 a právě to v nynějším rozhodování také hrálo roli.

Soud Janouškovi připomněl, že mu zbývá odpykat si více než tři čtvrtiny uloženého trestu a přihlédl taktéž k jeho postoji k výkonu trestu. Lobbista se zkoušel dostat z vězení hned krátce po nástupu. Letos v únoru ale jeho žádost soud zamítl. Proti druhému odmítnutí podal Janoušek stížnost, zabývat se jí bude Vrchní soud v Olomouci.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz