Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Proč u Slováků plyn není, a v Česku je

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Bydlet teď v Bratislavě, tak už vedle krbu v obýváku vyskládávám buková polena a přemýšlím, kam se do toho jediného pokoje, který půjde vytopit, vejde z ložnice postel a počítač.

V Praze, o pouhých tři sta dvacet čtyři kilometrů víc na západ, si přitom v klidu užívám nádherné zimy, která tady dlouho nebyla, křupajícího zmrzlého sněhu pod nohama a o víkendu se podívám po březových ruských běžkách značky Visu Extra, protože ty na tomhle sibiřském sněhu jezdí nejlíp na světě.

Rozdíl v tom, proč v Praze všechno funguje, továrny běží naplno a nikdo se nemusí obávat, že by mu nehřálo topení, i kdyby Rusové neposlali do jara ani kubík plynu, je v trubce. Trubce, která vede z Německa do Česka a kterou už léta proudí ze severozápadu směrem ku Praze norský plyn.

Slováci zaspali a nemají žádné alternativní cesty k onomu jediného plynovodu z Ukrajiny přes Slovensko dál na západ. A proto dokud se Rusové s Ukrajinci nedohodnou, není kudy by se dal zemní plyn z Ruska nebo odjinud na Slovensko dovést.

Do alternativních přepravních cest neinvestoval Slovenský plynárenský průmysl (SPP) v minulých letech ani korunu, a jak se dokonce teď ukazuje, část nevelké kapacity zásobníků v Záhorí u českých hranic poskytovali němečtí a francouzští vlastníci SPP mateřským koncernům.

Slovenská vstřícnost vůči Rusům byla taková, že původně měli po privatizaci vlastnit šestinový podíl v SPP, k čemuž nedošlo jen proto, že Rusům v té době zrovna došly peníze na investice, nebo se to aspoň tak říkalo.

Když šlo o peníze, respektive jak tvrdil premiér Robert Fico o cenu plynu na Slovensku, našel si bratislavský parlament čas a odhlasoval zákon, v němž výrazně posílil akcionářská práva státu, který má v SPP polovinu akcií.

Na propojení slovenské soustavy na jiné sítě a větve plynovodů si však nikdo v Bratislavě peníze ani čas nenašel. V některých případech, jako u napojení na maďarskorakouský plynovod Hag v Petržalce, chybí přitom doslova pár metrů. „Chybí tam kus trubky,“ řekl serveru SME obchodní ředitel SPP Dušan Randušek. Je to nejdražší kus trubky na světě. Každý den stojí Slovensko zastavený provoz tisícovky továren miliardy. A ještě bude.

O autorovi| Luboš Palata, Redaktor LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!