Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč vůbec někdo volí?

Česko

PARADOXY

Obecní volby většinou bývají poznamenány malou volební účastí. Je velmi pravděpodobné, že ani letos tomu nebude jinak. K urnám přijde méně voličů, než kolik jich chodí k volbám do parlamentu, a politici a komentátoři se budou jako obvykle po volbách divit, proč je tomu tak. Přitom je to celkem logické. Spíše by se logicky, alespoň podle ekonomů, měli ptát, proč vůbec někdo k volbám chodí, a obzvláště k těm místním.

V padesátých letech upozornil ekonom Anthony Downs na to, že chodit k volbám není vůbec racionální. Náklady na volby totiž u racionálního voliče většinou převyšují jeho výnos z voleb. Volič by se měl o kandidátech něco dozvědět, musí dojít k volební urně, čímž ztratí drahocenný čas a obrazně i doslova si tak ošoupe podrážky.

Pravda, náklad na účast ve volbách není vysoký, ale pravděpodobnost, že svým jednotlivým hlasem rozhodne o vítězi voleb, je velmi malá. Zejména v celostátních volbách, kde volí hodně lidí. Racionálně se chovající člověk, a značná část moderních ekonomů předpokládá, že lidé se chovají racionálně, by například k parlamentním či prezidentským volbám vůbec nešel.

Pochopitelně, v obecních volbách by měly být náklady nižší, zisk vyšší, a tak by měla být vyšší i volební účast. Ale jen na první pohled.

Voliči snadněji získávají informace o místních kandidátech a jejich politice. protože je například na vesnicích znají osobně a mohou si s nimi kdekoliv promluvit, a také hlas každého jednotlivého voliče má díky jejich menšímu počtu lidí ve volebním obvodu vyšší váhu. Na druhou stranu v obecních volbách se často rozhoduje o méně důležitých věcech. Například jak bude vypadat místní dětské hřiště a kde bude přechod pro chodce, je sice důležité, ale pro většinu lidí jde v porovnání s rozhodováním o tom, jak vysoké budou daně nebo v kolika letech se půjde do penze, přece jen o okrajový problém. Zisk z účasti na hlasování je tak nízký, že náklady na dojití k volbám opět převyšují výnosy. A dokonce zřejmě ve vyšší míře než v celostátních parlamentních volbách.

Proč tedy lidé vůbec chodí k volbám? Když pomineme nepravděpodobná vysvětlení, že lidé jsou jednoduše hloupí a neuvědomují si náklady na volbu a malou váhu svého hlasu nebo to, že to „máme prostě v genech“, existuje několik vysvětlení. Lidé se třeba racionálně snaží eliminovat možnost, že by volby dopadly nerozhodně a právě jejich hlas by mohl být ten rozhodující. Pak by toho mohli těžce litovat, a protože se chtějí vyhnout takovému, byť velmi nepravděpodobnému, riziku, jdou raději k volbám. Čistě jen tak pro jistotu. Další možností je, že lidé jsou altruističtí a že nemyslí jen na sebe, ale také na druhé. Obětují se, jdou k volbám, nechtějí to ostatním „zkazit“ a myslí si, že jejich hlas přispěje k všeobecnému „dobru“ pro ostatní.

Možná ale lidé mají z voleb jiný zisk, než je konečný volební výsledek a následně pro ně výhodná politika. Buď je baví volební proces sám o sobě, nebo třeba těží z toho, že se mohou pochlubit svým kamarádům, koho volili, a účast ve volbách jim navíc v očích druhých dodává sociální prestiž. Už jen proto, že je, včetně ekonomů, jaksi v očích ostatních „legitimuje“ k tomu, aby mohli po volbách nadávat na politiky v hospodě.

O autorovi| MAREK HUDEMA redaktor LN

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...