Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Procházku hledá i počítač

Česko

V pátrání po Františku Procházkovi, který je obviněn z krádeže více než půl miliardy korun, pomáhá i speciální počítačový program Analyst.

PRAHA Kriminalisté ze speciálního týmu, kteří mají najít zloděje, jenž v sobotu 1. prosince ukradl 564 milionů korun, mají dokonalý přehled o tom, s kým si obviněný František Procházka za poslední půlrok telefonoval a posílal textové zprávy.

Pokud Procházka používal po krádeži svůj mobilní telefon, znají policisté také jeho pohyb. Mobilní sítě si totiž „pamatují“ i to, kde se dané telefonní číslo vyskytovalo.

Mobilní síť kromě telefonního čísla identifikuje také výrobní číslo telefonu (IMEI) a tato data páruje. Jakmile policie operátory požádá, musí jí informace vydat. Ze zákona totiž musí půl roku uchovávat data o všech uskutečněných operacích v rámci své sítě. Čím dál víc nahlas se mluví o tom, že tato doba by měla být prodloužena. Možná až na dva roky.

Kriminalisté znají také telefonní čísla, jejichž držitelé se v době před krádeží pohybovali v blízkosti budovy okradené firmy. Mobilní telefony se totiž do sítě hlásí prostřednictvím základnové stanice, tzv. „buňky“.

„Od operátora dostaneme výpis toho, komu dotyčný volal, jak dlouho hovor trval, kde začal a skončil. Policisté z toho mohou jasně určit pohyb dotyčného, což jim pomáhá s objasněním trestného činu,“ shrnul ředitel policejního Útvaru zvláštních činností (ÚZČ) Tomáš Almer, jehož podřízení pro policii všechny žádosti o odposlechy a záznamy telekomunikačního provozu vyřizují s operátory.

Představa, že by policisté porovnávali ručně všechna jednotlivá čísla a zkoumali, jak často si s kým obviněný volal, je mylná. Ve třídění dat jim pomáhá program Analyst. Ten je schopen vykreslit vazby mezi jednotlivými čísly a zjistí i další informace z registrů, do kterých má policie přístup. Policisté tak získávají i další údaje o lidech, kteří se za mobilními čísly skrývají.

Autor: