„Záměrem Evropské komise není zablokování žádné konkrétní dohody. Spíše je naším záměrem zajistit, aby byly peníze dány k dispozici za podmínek vyhovujících pravidlům pro státní pomoc a vnitřní trh,“ uvedl Todd.
Americká automobilka General Motors se rozhodla prodat svou divizi Opel společnosti Magna a největší ruské bance Sberbank minulý měsíc. Evropská komise ale vyjádřila pochybnosti ohledně regulérnosti výběrového řízení. Německo slíbilo, že pokud se GM rozhodne pro Magnu, poskytne Opelu státní záruky na úvěry v hodnotě 4,5 miliardy eur (zhruba 116 miliard korun).
Objevila se podezření, že Berlín si v dohodě o prodeji Opelu vymínil ochranu německých závodů automobilky na úkor továren v jiných zemích.
Velký odpor chystaný obchod vzbudil například ve Španělsku. V továrně Opelu ve španělském městě Figueruelas počítá Magna s propuštěním 1350 ze 7500 zaměstnanců a přesunem části produkce do Německa. Zaměstnanci továrny kvůli tomu plánují čtyři celodenní stávky na 28. a 30. října a 3. a 5. listopadu. „Chceme říct GM a Magně, že musí změnit svůj plán pro Figueruelas,“ řekl agentuře Reuters odborový předák José Juan Arcéiz.
GM má nyní v Opelu pouze 35 procent akcií. Zbývajících 65 procent kontroluje svěřenecký fond, kde jsou dva zástupci GM a dva němečtí zástupci. Předseda fondu Fred Irwin včera uvedl, že Opelu by mohla do poloviny ledna dojít hotovost. Dodal, že proto není v ničím zájmu, aby se výběrové řízení na kupce pro Opel opakovalo. Magna a Sberbank podle dohody v Opelu získají 55procentní podíl. Desetiprocentní podíl budou vlastnit zaměstnanci podniku a zbývajících 35 procent zůstane GM. Generální ředitel GM Fritz Henderson v rozhovoru pro list Financial Times vyjádřil důvěru v to, že konečná dohoda o prodeji Opelu bude podepsána ještě tento týden.