Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Prodej Opelu ohrozily německé volby

Česko

BERLÍN / PRAHA Volby do Spolkového sněmu v Německu zamíchaly s již téměř vyřešeným prodejem podílu Opelu. Ten měl přejít z General Motors do rukou společnosti Magna International a ruské banky Sberbank. Konsorcium vytvořené z největší ruské banky a z výrobce automobilových součástek Magna mělo získat pětapadesátiprocentní podíl, 35 procent mělo zůstat pod kontrolou GM a zbylých deset procent by ovládali samotní zaměstnanci Opelu. Tak to bylo vymyšleno k velké radosti německé kancléřky Angely Merkelové, která se na vývoji smlouvy podílela a nakonec šťastně prohlásila, že „trpělivost a záměry vlády se vyplatily“. Merkelová v plánu viděla záruku pracovních míst pro své voliče, což jí podle politologů mohlo před volbami výrazně pomoci.

Volby ale situaci změnily. Německá kancléřka se může v této věci střetnout se svými novými vládními partnery. Křesťanští demokraté získali spolu se sesterskou Křesťansko-sociální unií Bavorska v nedělních volbách 33,8 procenta hlasů a jejich novými partnery se stali svobodní demokraté se 14,6 procenta hlasů.

A právě svobodní demokraté, kteří se do vlády vracejí po jedenácti letech, patří v oblasti německé podpory plánu Magna International a jejího ruského partnera ke skeptikům. Dirk Pfeil, člen svobodných demokratů, který sedí v radě dohlížející nad příštím osudem Opelu, odmítl tento obchod potvrdit už dříve.

Evropská komise navíc pozorně sleduje záruky Berlína dát Opelu s jeho 25 000 zaměstnanci ve čtyřech německých továrnách pomocné 4,5 miliardy.

Také ostatní evropské země jsou připraveny reagovat. Jakékoli známky roztržky v nové vládě na toto téma by mohly povzbudit země jako Velká Británie, Belgie nebo Španělsko k tomu, aby se snažily vytvořit protinávrh. I tyto země totiž mají na svém území továrny Opelu a snaží se zajistit pro své voliče práci.

„Na toto téma budeme mít ve vládě určitě diskuse,“ řekla Merkelová. „Šli jsme totiž do voleb jako dvě různé strany.“

Svobodní demokraté ve volbách uspěli s návrhem liberálnější politiky. Chtějí, aby zaměstnavatelé mohli jednodušeji propouštět zaměstnance, hlavně v těžkých časech, jaké zažívají v současnosti.

V následujících týdnech se tedy Angela Merkelová pokusí vytvořit se svým novým politickým partnerem Guidem Westerwellem kompromis v ekonomických, bezpečnostních i zahraničních otázkách. To může svobodným demokratům zajistit dostatek prostoru k manévrování a také ke zrušení příslibu podpory prodeje Opelu.

Autor: