Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Prodejci traktorů mají žně

Česko

Zemědělci využívají dotací EU k modernizaci technologií. Boom skončí do tří let

PRAHA/BRNO Nebývalý boom zažívají výrobci a dovozci zemědělské a lesnické techniky. Zemědělci nakupují jako „diví“ a modernizují svoji zastaralou techniku. Vloni firmy prodávající zemědělskou a lesnickou techniku prodaly v Česku 2309 traktorů a 206 kombajnů. O rok dříve to bylo 2230, respektive 182 kusů.

Trend ve zvýšeném prodeji zemědělské a lesnické techniky kopíruje i zájem dovozců a výrobců o účast na nadcházejícím veletrhu Techagro na brněnském výstavišti, který své brány otevírá zítra. Vystavovatelé z tohoto segmentu obsadí o sedm a půl tisíce čtverečních metrů více než při posledním ročníku před dvěma lety.

„Hlavní příčiny jsou dvě. Celosvětově roste zájem o potraviny, a tedy i požadavky na větší výkony zemědělců. Důležitou roli hraje také prozemědělská politika Evropské unie, která od roku 2004 poskytuje dotace českým sedlákům na obnovu strojových parků,“ řekl Dušan Benža z Asociace zemědělské a lesnické techniky.

Nejvíce strojů na českém trhu, 527, vloni prodal brněnský Zetor. „Dotace EU na růst prodejů mají určitý vliv, ale myslím si, že ne hlavní. Tím je zvýšená poptávka po zemědělské produkci a zejména nařízení o tom, že se do paliv přimíchává biosložka. V důsledku toho například vzrostly výkupní ceny řepky a obilovin,“ míní Lukáš Lička ze Zetoru. „Například zemědělci produkující řepku na ní dřív málem prodělávali, dnes na jednom hektaru vydělají zhruba devět tisíc korun. To způsobuje, že český trh sice neroste co do velikosti, ale stoupá objem obchodů v této branži,“ vysvětluje Lička. „Zemědělci konečně začínají vydělávat, a proto investují do obnovy své techniky, aby mohli efektivněji pracovat,“ míní Benža.

Podle Jiřího Sopouška ze zastoupení největšího importéra John Deere je hlavním strůjcem růstu nákupů zvýšená celosvětová poptávka jak po potravinách, tak především po biolihu, o nějž začínají projevovat zájem i země, které dříve zájem neměly. „Zejména jde o jihovýchodní Asii a to žene ceny zemědělských plodin nahoru,“ říká Sopoušek. Shoduje se s Ličkou ze Zetoru v tom, že českým zemědělcům kromě dotací z EU pomáhá i vyšší výkupní cena jejich produktů. „Například u obilí se dřív cena za tunu pohybovala mezi šesti a půl až sedmi tisíci. Dnes skočila na jedenáct, a prvovýrobci tak mají konečně šanci poplatit dluhy a zainvestovat do své budoucnosti. Navíc tento trend bude trvat ještě pět let. V roce 2012 se pak bude rozhodovat o novém postoji EU k zemědělské politice,“ doplnil Sopoušek.

***

Jak se v Česku loni

prodávaly traktory

Značka Počet

Zetor 527

John Deere 482

New Holand 282

Case IH 266

Massey 132

Fendt 131

Same 115

Claas 115

Autor: