Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Product placement nese miliony

Česko

Televize chystají nové pořady, které budou šité na míru inzerování výrobků přímo v pořadech

PRAHA Už devět měsíců smějí české televize nabízet tzv. product placement - reklamu na výrobky a služby přímo začleněnou do pořadů. Letos by tato forma propagace měla výrazně růst. Odhadují to zástupci tuzemských televizí. „V tomto roce očekáváme zvýšení v řádu až desítek procent,“ říká mluvčí České televize Ladislav Šticha s tím, že zájem o product placement v průběhu roku 2010 zaznamenal poměrně razantní růst. Příjmy České televize z product placementu se v loňském roce pohybovaly v řádech milionů korun. Podobně i televize Prima počítá, že její příjmy z reklamy „ukryté“ v pořadech silně stoupnou. „Poptávka zadavatelů roste. Zájem je o všechny pořady vlastní tvorby,“ říká Martina Bláhová z TV Prima. Ta letos očekává růst až o 20 procent. Inzerenti přitom mají kromě seriálů zájem hlavně o veškeré lifestylové pořady.

Prima, která loni z celkových tržeb získala deset procent z kreativního prodeje, chystá další rozšíření spektra pořadů, kde bude možné product placement využívat. Podobně to vidí také v televizi Nova. „V nových pořadech, které vyvíjíme, samozřejmě s využitím product placementu počítáme,“ říká Michaela Fričová, mluvčí TV Nova.

Nejčastěji se takto propagují hlavně automobilky, potravinářské a kosmetické značky nebo další rychloobrátkové zboží. „Považujeme to za velmi zajímavou příležitost. Je to jedna z možností, ale neznamená to, že bychom do toho šli bez uvážení. Jaké produkty takto prezentujeme, přímo závisí na typu pořadu,“ říká Markéta Dvořáčková z kosmetické společnosti L’Oreal. Také pro výrobce elektroniky se umístění vlastních výrobků do pořadů nabízí takřka samo. „Využíváme tuto možnost a také připravujeme další spolupráci s jednou televizí. Zajímavé jsou pro nás hlavně soutěžní pořady, kde je ten výrobek opravdu vidět a cílí na diváky,“ říká mluvčí společnosti LG Martin Malý. Některé firmy ale novou možnost zatím moc nevyužívají. „Důvodem je relativně vysoká cena a časová náročnost, především předstih, se kterým se většina pro nás zajímavých product placementů musí dopředu připravovat,“ říká Jaroslava Hájková, mluvčí společnosti Kraft Foods.

Jak připomínají odborníci z mediálních agentur, v uplynulém roce již získali inzerenti i producenti konkrétní zkušenosti, jak s product placementem pracovat. „Je to úplně jiná forma prezentace než reklama a sponzoring. V agenturách i televizích začala vznikat oddělení, která se tomu přímo věnují, a vytváří se tu standardy, jak s tím pracovat,“ říká Štěpán Wolde, majitel společnosti Media One, která se specializuje na prodej reklamních formátů v televizi. Jeho názor potvrzují i zástupci televizí. „Stále jej vnímáme jako produkt relativně nový, na který si klienti zvykají a učí se s ním pracovat,“ dodává Šticha.

Například televize Barrandov očekává, že po loňském pozvolném začátku získá letos z umisťování produktů do svých pořadů několik milionů korun. „Product placement je pro vlastní tvorbu velmi důležitou položkou přesahující 50 procent nákladů pořadu,“ upozorňuje Jiří Vítek, mluvčí TV Barrandov.

Odborníci na reklamní trh se shodují, že se v letošním roce využití product placementu zvýší a zároveň se stane standardní součástí inzerce. „Čekám, že se dál bude ještě více organičtěji zapojovat do pořadů. Cílem je, aby to divák nevnímal nijak rušivě. Všichni se s tím naučí lépe pracovat,“ říká Pavel Brabec, prezident Rady pro reklamu. Podle něj se totiž právě u product placementu musí počítat s tím, že když se udělá špatně, bude velmi kontraproduktivní. „V následujících dvou letech se může product placement dostat na pět procent celkových reklamních investic v televizi,“ dodává Wolde.

***

Product placement se usídlil v českých televizích

Co je product placement? Placené umisťování výrobků různých značek v televizních pořadech, filmech i jinde v médiích. Od prvního června loňského roku je tato prezentace povolena zákonem. Do té doby se jednalo o skrytou reklamu.

Nejčastější zadavatelé automobilky, potravinářské firmy, výrobci kosmetiky, hobby markety, výrobci elektroniky, aerolinky, banky a cestovní kanceláře

V loňském roce tuzemské televize utržily za umisťování produktů do pořadů desítky milionů korun.

V letošním roce očekávají nárůst až v desítkách procent

Autor: