Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

„Prohlaste Mladiče za mrtvého“

Česko

Rodina válečného zločince včera podala návrh u soudu v Bělehradě. Doufá, že by Mladiče mohl přestat stíhat haagský tribunál.

BĚLEHRAD/PRAHA Před více než deseti lety zmizel a pátrání po něm je neúspěšné. Nyní rodina válečného zločince Ratka Mladiče požádala, aby byl prohlášen za mrtvého. Proč je tento krok tak důležitý? Mladičova manželka Bosa a syn Darko totiž doufají, že rozhodnutí srbského soudu bude mít za následek i fakt, že bývalého velitele bosenskosrbské armády přestane stíhat žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. V Haagu Mladiče viní z genocidy a zločinů proti lidskosti.

„Od února roku 2003 nikdo neví, zda je Ratko Mladič naživu,“ uvedl advokát Miloš Šaljič, který zastupuje Mladičovu rodinu. „A zákon stanoví, že za mrtvého může být prohlášen ten, kdo nebyl pět let spatřen a je mu minimálně sedmdesát let,“ citoval Šaljiče srbský deník Blic. Vzhledem k tomu, že Mladičovi by nyní mělo být jen 68 let, k návrhu na prohlášení za mrtvého je přiložena i lékařská dokumentace. Z té vyplývá, že Mladič v roce 1996 prodělal infarkt a následně ho léčili kvůli problémům se žaludkem a se srdcem. Podle Šaljiče by tedy bělehradský soud měl k jeho zdravotnímu stavu přihlédnout a neohlížet se jen na věk.

Řízení o prohlášení za mrtvého by mohlo trvat šest měsíců až dva roky. Na dotaz, zda by měl poté haagský tribunál zastavit Mladičovo stíhání, advokát uvedl: „Tribunál má právo se rozhodnutím soudu neřídit.“ Druhý z advokátů, Svetozar Vujačič, se ale již dříve nechal slyšet, že rodina doufá v zastavení pátrání po Mladičovi. Datum smrti se vypočítává podle jednoduchého klíče - pět let poté, co byla osoba naposledy spatřena. V případě Mladiče by to tedy bylo datum 1. března 2008.

Pokud by byl bývalý generál prohlášen za mrtvého, mohla by vdova po něm pobírat poměrně vysokou penzi a také volně nakládat s jeho majetkem. Srbský ministr Rasim Ljajić, pověřený spoluprací s haagským tribunálem, ale odmítl, že by Haag přestal po Mladičovi pátrat. „Nebudeme se nijak dohadovat s Mladičovou rodinou ani advokátem. Je to jen mediální bublina, nemělo by to žádný efekt na jeho stíhání,“ citovala ho agentura Beta.

Ratko Mladič velel bosenskosrbské armádě za války v letech 1992 až 1995. Po pádu režimu Slobodana Miloševiče v roce 2000 zmizel. Pravděpodobně by se mohl skrývat v horách v Srbsku či v Černé Hoře. Bosenská televize odvysílala loni v červnu 90minutové video, na kterém je Mladič vidět se svou rodinou na různých večírcích a svatbách v bělehradských restauracích. Záznam měl dokazovat, že si válečný zločinec v poklidu někde žije a Srbové se ani moc nesnaží ho najít. Srbští představitelé se ale ohradili s tím, že nešlo o aktuální video, záběry prý byly prý tak osm let staré. Srbové jsou stále, pokud jde o Mladiče, rozděleni, někteří ho totiž považují za velkého hrdinu. Projevilo se to v komentářích u článků o něm. Jedni bývalého generála chválí, jiní se naopak nebojí poukázat na zločiny, kterých se dopustil. „Jestliže je mrtev, chci vědět, kde je jeho hrob. V Bělehradu nebo ve Srebrenici?“ uvedl jeden z diskutujících. Mladič byl totiž odsouzen mimo jiné právě za masakr téměř osmi tisíc muslimů ve Srebrenici.

***

GENERÁL ZE SREBRENICE

Ratko Mladič velel bosenskosrbské armádě za války v letech 1992 až 1995. Obžaloba mu klade za vinu podíl na zločinech, které se udály během obléhání Sarajeva (1992 až 1995), a hlavně pak na masakru civilistů ve Srebrenici (1995). Po pádu režimu Slobodana Miloševiče v roce 2000 zmizel. Pravděpodobně by se mohl skrývat v horách v Srbsku či v Černé Hoře.

Aktuální, nebo stará videa?

Loni v červnu odvysílala bosenská televize videozáznamy, které prý mapují Mladičův život v uplynulých deseti letech. Poslední z nich, který byl odvysílán v rámci pořadu „60 Minuta“, zachycuje Mladiče ve společnosti dvou žen. Natočeno bylo údajně v zimě roku 2008, což však nelze nijak přesvědčivě dokázat. Srbové tvrdí, že toto datum je „vyloučené“. Rasim Ljajič, který stojí v čele srbského vládního úřadu pro spolupráci s mezinárodním tribunálem, prohlásil, že jde o „starý“ materiál, předaný vyšetřovatelům už loni v březnu. „Poslední video bylo natočeno před osmi lety... Mladič byl naposledy u armády spatřen ve vojenských ubytovnách poblíž srbského Valjeva 1. června 2002.“

Autor: