Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Prohlížení internetu s prohlížečem

Česko

Internet nabízí nepřeberné množství informací, služeb zdarma, možnosti studia i zábavy. Navíc základní internetová gramotnost je naprosto nezbytná v jakémkoli pracovním procesu, právě proto vás v tomto kurzu provedeme všemi nutnými základy práce s internetem a ukážeme vám, jak využít vše, co nabízí.

V dnešní lekci vám ukážeme, jak se ve světě internetu pohybovat s pomocí prohlížeče internetových stránek, který bude vaší vstupní branou do světa internetu. Abyste mohli internet a to, co nabízí, využívat, je třeba mít také vhodné připojení k internetu. Například služby přenosu videa a hlasu (jimž se budeme věnovat třetí týden) vyžadují velké přenosové rychlosti, vyžadují totiž vysokorychlostní internet.

K dnešní lekci nebudete potřebovat žádné zvláštní vybavení, neboť prohlížeč internetových stránek máte přímo v počítači, stačí jej tedy pouze spustit. V případě, že využíváte jiný než námi preferovaný prohlížeč, vůbec nevadí, protože principy práce jsou v různých prohlížečích stejné.

Jaký si vybrat internet

Výběr typu připojení k internetu může ovlivňovat preference ceny, nebo rychlosti a velmi často může jít také o to, jaké možnosti máte k dispozici. Obvykle lze vybírat z těchto možností:

* ADSL: Toto stálé vysokorychlostní připojení k internetu využívá digitální telefonní linku a je tak vhodným kandidátem zvláště v případě, že máte k dispozici zapojenou telefonní stanici. Pro připojení je třeba pouze ADSL modem, který poskytne poskytovatel připojení. Rychlosti internetu přes ADSL jsou vysoké a umožňují přenos velkého množství dat, sledování televize nebo poslech rádia. S ADSL tak využijete plný potenciál služeb poskytovaných na internetu. ADSL u nás poskytuje například Telefönica O2 (www.cz.o2.com) a ceny se pohybují od 400 Kč za měsíc.

* Kabelová televize: Kvalitní vysokorychlostní připojení k internetu bez omezení stahovaných dat. Nevýhodou je oproti ADSL menší dostupnost. Internet přes kabelovou televizi je trvalým připojením 24 hodin denně za cenu od 475 Kč a je k němu potřeba speciální modem, který poskytne poskytovatel připojení. Největším poskytovatelem je společnosti UPC (www.upc.cz).

* Mobilní: Pokud potřebujete být připojeni k internetu i na cestách, můžete použít připojení některého mobilního operátora. Nevýhodou je vyšší cena, nízká rychlost a omezení množství stažených dat. Na druhou stranu si připojení k internetu „můžete vzít sebou“. Připojení je přímo závislé na síti toho kterého operátora a je k němu možné využít mobilní telefon, speciální modem nebo notebookovou kartu - lze zakoupit u mobilního operátora. Ceny u připojení 24 hodin denně se pohybují od 400 Kč výše.

* Bezdrátové připojení (WiFi): Jde o alternativní připojení, jehož výhodou je vysoká dostupnost ve městech i v přilehlých vesnicích a absence limitů na stahovaná data. Nevýhodou mohou být vyšší pořizovací náklady na anténu, která přijímá signál poskytovatele internetového připojení, a také negarantované rychlosti připojení. Ceny jsou často nízké, od 300 Kč, ale nelze pak mluvit o vysokorychlostním internetu

Spuštění prohlížeče

K prohlížení internetu je třeba tzv. prohlížeč internetových stránek. Nejznámější je prohlížeč internet Explorer, který je součástí počítače s operačním systémem Windows. Nemusíte se tedy bát, že byste ho v počítači nenašli. Internet Explorer naleznete buď na ploše Windows - na ikonu klepněte tlačítkem myši a prohlížeč se spustí. Pokud ho nemáte na ploše, pak je možné, že ho máte v panelu Snadné spuštění. Pokud ho nemáte ani zde, pak jej najdete v nabídce Start - klepněte na tlačítko Start v levém spodním rohu, pak na Všechny programy a zde najdete ikonu s modrým E, která spouští Internet Explorer.

Poznámka: V počítači byste měli mít Internet Explorer 7, ale je možné, že budete mít starší verzi 6. Základy používání prohlížeče jsou však pro obě verze totožné.

Načtení internetové stránky a pohyb internetem

Každá internetová stránka má svou adresu, stejně jako v případě vaší adresy v občanském průkaze. Tuto adresu je třeba znát nebo ji vyhledat (viz čtvrteční lekce). WWW adresa vypadá například takto: www.lidovky.cz (skládá se z částí www, názvu internetových stránek a tzv. domény, nejčastěji cz pro Českou republiku) a zapisuje se do adresního řádku prohlížeče. Načtení stránky a pohyb po internetu bude probíhat následovně:

1.

Do adresního řádku napište www.lidovky.cz a stiskněte klávesu Enter.

2.

Do prohlížeče se načtou internetové stránky Lidových novin. Pro pohyb na stránkách se používají tzv. odkazy - klepněte proto v horní nabídce na odkaz Ekonomika. Odkazy jsou obvykle textové a při najetí na takový odkaz se změní kurzor myši na ukazující ruku.

3.

Přesunete se do rubriky Ekonomika. Pro pohyb o krok zpět (na původní stránku) je třeba použít tlačítko Zpět v prohlížeči vlevo nahoře. Klepněte na něj.

4.

Prohlížeč se vrátil na původní stránku. Pro pohyb o krok vpřed je třeba klepnout na tlačítko Vpřed. Prohlížeč se přesune na původní stránku ekonomické rubriky.

Seznam a historie navštívených adres

Internet Explorer si pamatuje, na jakých internetových stránkách jste byli, takže se k nim můžete kdykoliv vrátit zpět, aniž byste si museli jejich adresy pamatovat. Postup bude následující:

1.

Klepněte na tlačítko s šipkou v pravé části adresního řádku.

2.

Vysune se nabídka naposledy navštívených adres internetových stránek. V seznamu lze rolovat pomocí kolečka myši.

3.

Na vybranou adresu klepněte myší a prohlížeč internetovou stránku zobrazí.

Když se chcete vrátit na internetové stránky, které jste navštívili třeba před týdnem, pak budete muset použít tzv. historii. Postupujeme takto:

1.

V prohlížeči na řádku se záložkami stiskněte žlutou hvězdu.

2.

Objeví se panel, v němž klepněte na Historie.

3.

Poté klepněte na období, do něhož se chcete vrátit (např. Minulý týden).

4.

Nakonec klepněte na adresu internetové stránky, na níž se chcete vrátit, a prohlížeč ji načte.

Zaznamenání oblíbených stránek

Při brouzdání internetem si občas budete chtít zajímavou nebo užitečnou stránku zaznamenat tak, abyste se k ní vrátili později, aniž byste museli znát její adresu. Časem tak můžete mít vytvořený seznam oblíbených stránek, na které se vracíte. Seznam oblíbených stránek najdete pod žlutou hvězdičkou na záložce Oblíbené položky.

1.

V prohlížeči nechte načíst oblíbenou stránku (např. www.

lidovky.cz).

2.

Na panelu nástrojů v prohlížeči klepněte na ikonu se žlutou hvězdičkou a znaménkem plus a z nabídky vyberte Přidat k oblíbeným položkám.

3.

V zobrazeném dialogu zvolte v roletce Cíl složku, do které se adresa oblíbené stránky uloží (složka Oblíbené položky je ve struktuře nejvýše). Pro vytvoření nové složky klepněte na tlačítko Nová složka. Do pole Název napište název stránky, pod nímž se bude v seznamu zobrazovat.

Pak klepněte na tlačítko Přidat.

Nastavení domovské stránky

Domovská stránka je v prohlížeči ta stránka, která se zobrazí ihned po jeho spuštění. Tuto stránku lze nastavit tak, že ji budete mít po spuštění prohlížeče hned po ruce. Za takovou stránku je dobré zvolit například stránku s přihlášením do e-mailové schránky nebo stránku s vyhledávačem. Na domovskou stránku přejdete kdykoliv po spuštění prohlížeče nebo po klepnutí na tlačítko s domečkem.

Postup pro přidání domovské stránky je následující:

1.

V prohlížeči nechte načíst stránku, kterou chcete mít jako domovskou (např. www.1188.cz).

2.

Klepněte na šipku vedle tlačítka s domečkem a v nabídce zvolte příkaz Přidat nebo změnit domovskou stránku.

3.

V zobrazeném dialogu vyberte klepnutím volbu Použít webovou stránku jako jedinou domovskou stránku a stiskněte tlačítko Ano.

Tip: Internet Explorer umožňuje mít více domovských stránek, které si lze vybrat v nabídce tlačítka s domečkem. Pokud budete chtít vytvořit seznam více domovských stránek, pak v dialogu zvolte volbu Přidat tuto webovou stránku k záložkám domovské stránky.

O autorovi| Připraveno ve spolupráci s nakladatelstvím a vydavatelstvím Computer Press; http://knihy.cpress.cz