Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Projekt radar ožívá, sdružení Ne základnám chystá protesty

Výstavbu radaru v Česku USA zrušily, teď tady plánují | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstavbu radaru v Česku USA zrušily, teď tady plánují | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Spojené státy poprvé oficiálně potvrdily, že Česko bude součástí projektu protiraketové obrany v Evropě. Pentagon požádal Kongres o prostředky na zřízení "centra předběžného varování" v Česku. Centrum by mohlo vzniknout už do konce roku.

Informaci přinesl deník Hospodářské noviny (HN).

Centrum bude součástí protiraketové obrany NAT0. Obsluhovali by ho Češi. Nebude tedy zřejmě nutné kvůli tomu s USA uzavírat novou mezinárodní smlouvu. Uvedl to předseda vlády Petr Nečas na dnešní tiskové konferenci. USA podle něj navrhly, že do projektu investují dva miliony dolarů (38 milionů korun) v letech 2011 až 2012. 

Zaorálek: Radar v Brdech a nové centrum spolu nesouvisejí

Podle stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka je centrum včasného varování součást zcela jiného protiraketového systému, než měl být radar, který chtěli Američané stavět v Brdech.

Zařízení by podle Nečase shromažďovalo výstupy z družicových senzorů, a pomáhalo tak odhalovat odpálené rakety mířící na území NATO. Nejde o základnu ani "supervojenské zařízení", ale spíše o technicko-administrativní objekt, na jehož obsluhu by stačilo několik lidí, uvedl Nečas.

První konkrétní závazek
"Považuji to za první, malý, symbolický krok," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který byl jedním ze zastánců původního projektu bývalého prezidenta USA George Bushe, v kterém měl mít klíčovou roli radar v Brdech.

Ne základnám v pohotovosti

Občanská iniciativa Ne základnám hodlá proti krokům vlády znovu protestovat.

"Zatímco vláda tzv. rozpočtové odpovědnosti škrtá a mluví ústy svých ministrů o 'brutálních' opatřeních, nevylučuje možnost vyčlenit prostředky na provoz cizího vojenského zařízení. Tím jasně ukazuje své priority," oznámil dnes mluvčí iniciativy Jan Májíček.

"Iniciativa Ne základnám bude v souvislosti s realizací tohoto projektu připravovat protestní akce," dodal v tiskovém prohlášení.

Částka 2,2 milionu dolarů (asi 42 milionů korun), kterou by Kongres mohl uvolnit ještě letos, je ze strany administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy prvním konkrétním závazkem. Dosud šlo totiž jen o obecná vyjádření, že se s Českem stále počítá. Zástupci Pentagonu byli už v květnu v České republice na obhlídce možných pracovišť.

Podle zdrojů z českého ministerstva zahraničí by mělo jít o dvě kanceláře s počítačovým a dalším technickým vybavením, kde by se scházela data o nepřátelských raketách. Obsluha, kterou by měli tvořit čeští vojáci, by analyzovala cíle raket, případně rozsah území, kam by dopadly trosky po sestřelení raket spojeneckou protiraketovou obranou.

Obama čekal na výsledek českých voleb
"Pro americké ministerstvo zahraničí, pro ministerstvo obrany, stejně jako pro celou administrativu jde o záležitost vysoké priority. Systém předběžného varování je v rámci evropské protiraketové obrany naším nejvýznamnějším projektem v Česku," odůvodnil Pentagon ve zprávě pro Kongres, proč potřebuje peníze co nejdříve.

Obamova administrativa s žádostí o finance čekala až na výsledek parlamentních voleb v Česku. Propásla kvůli tomu schvalování rozpočtu ve Sněmovně reprezentantů Kongresu. Návrh ovšem ještě může prosadit prostřednictvím Senátu.

Podle diplomatických zdrojů by se nové pracoviště mohlo zřídit už na základě dosavadních česko-amerických smluv. Nebyla by tedy potřeba nová dohoda, kterou by musel schválit český parlament.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...