Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Projev Babiše? Vstřícný a věcný s prezidentskými tóny, hodnotí politologové

Premiér Andrej Babiš promluvil na tiskové konferenci k ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy. (13. října 2021) foto: Petr TopičMAFRA

Projev premiéra Andreje Babiše k státnímu svátku 28. října hodnotí politologové jako pozitivně vstřícný, věcný a stručný. Vidí v něm i „prezidentské tóny“ a zamýšlí se nad tím, jestli to bylo tím, že v podstatě zastupoval prezidenta nebo už sám pomýšlí na prezidentskou funkci.
  22:59

Podle politologa Jana Kubáčka šlo o zajímavý projev, ve kterém se mísilo několik Babišových misí. „Takový jsme ještě nezažili. Kombinovalo se v něm několik žánrů, jak kdybychom tam trochu slyšeli Václava Klause, Jiřího Paroubka, Andreje Babiše a do toho některá témata, která by se hodila už do prezidentské kampaně,“ poznamenal.

Babiš: Výhled není optimistický, ale přežili jsme i horší časy. Držme při sobě

V projevu se podle něj kombinoval premiérský, bilanční rozměr, vidí v něm i „prezidentské tóny“ a zároveň vstupní strategii opozičního vyzyvatele. „Už jsou tam pojmenována klíčová témata, na kterých se bude vymezovat vůči vládě,“ podotkl.

Nad otázkou, zda byl důvodem vstřícnosti Babišova projevu fakt, že v podstatě zastupoval prezidenta, který v tomto čase tradičně pronáší projev při udělování vyznamenání, nebo zda má sám Babiš prezidentské ambice, se pozastavil také politolog Josef Mlejnek z Karlovy univerzity.

Sporné body: hospodaření a výzva k očkování

Politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu ocenil, že byl Babiš vstřícný, a mluvil věcně. Několik bodů ale označil za diskutabilní v souvislosti s tím, co dosud premiér dělal a jak se vyjadřoval. Poukázal třeba na otázku zadlužování a deficitu veřejných rozpočtů, kdy podle něj Babiš „propásnul dobré roky“ hospodářského růstu, nešetřil a rozdával voličům.

Za druhý kontroverzní bod v projevu označil v souvislosti s premiérovou výzvou k očkování nezvládnutou koronavirovou pandemii. Apel k očkování vnímá Mrklas na jednu stranu jako logický, na druhou si nemyslí, že bude hrát zásadní roli v rozhodování lidí ohledně očkování. Naopak Mlejnek apel k očkování vyzdvihl.

Politologa Mlejnka na projevu zaujalo jasné přiznání, že Babiš uznává ambici vznikající koalice na sestavení vlády a že on sám se na příští vládě nebude podílet ani přes podporu prezidenta Miloše Zemana.

Projev končícího premiéra ocenil i kandidát na budoucího premiéra Petr Fiala. „Je dobře, že Andrej Babiš ustoupil v den našeho státního svátku od svého obvyklého konfrontačního stylu. Společnost je rozdělena, je potřeba vrátit do politiky slušnost a respekt k jiným názorům, voliči se jasně vyjádřili pro změnu politického stylu a kultury,“ napsal na Twitteru.

Autoři: ,