Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Projevy aktivistů u Tykačovy vily přehlušovala objednaná sbíječka

Česko

  14:54
PRAHA - Hned ve dvojitý happening se zvrtla "oslava" 50. narozenin miliardáře a majitele uhelnách dolů Pavla Tykače před jeho pražskou vilou. Aktivisté z Hnutí Duha se snažili zaujmout přítomné novináře transparenty a mluvenými projevy a předat i symbolicé dárky Pavlu Tykačovi. Projevy však byly jakoby náhodou přehlušovány rachotem sbíječky, kterou dělník zbůhdarma kypřil hlínu.

Dělníci před vilou cíleně rušili demonstraci sbíječkou. foto: MAFRA: Petr Topič

Ekologové z Hnutí Duha dnes upozornili na nízký poplatek z těžby hnědého uhlí, nyní je to 1,5 procenta. Při příležitosti 50. narozenin miliardáře a majitele uhelnách dolů Pavla Tykače před jeho pražskou vilou varovali před závislostí Česka na uhlí. Podle ekologů stát podnikateli, jehož majetek se dnes odhaduje na 30 miliard korun, denně daruje 20 milionů korun.

Uhlobaron Tykač

Tykač vlastní těžařskou firmu Czech Coal, která je druhým největším producentem hnědého uhlí v ČR, kromě toho investuje také do nemovitostí. Je spolumajitelem firmy Severní energetická (dříve Litvínovská uhelná). Tykačovo jméno se objevilo i v souvislosti s vytunelováním CS fondů, jeho stíhání sice žalobci zastavili, předloni ale soudy kauzu znovu otevřely. Za čtyři roky Tykač s dalšími podnikateli ze skupiny svých firem vyvedl na dividendách 17 miliard korun, zatímco stát získal 400 milionů korun. Koželuh uvedl, že vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by podle svého závazku měla navrhnout přelomový antifosilní zákon dle britského vzoru. Zákon by měl nasměrovat ekonomiku směrem k větší efektivitě a zamezil plýtvání cennými přírodními zdroji i ničení zdraví, krajiny a životního prostředí.

"Těžba a spalování uhlí jsou výhodné pouze pro fosilní barony, stát a občané zůstávají s děravou a špinavou kapsou," uvedl energetický expert Hnutí DUHA Jiří Koželouh. Tykače se podle ekologů z 98,5 procenta týkají zisky z těžby uhlí, které patří státu. Ten totiž těžařům přenechává uhlí za poplatek ve výši 1,5 procenta jeho tržní ceny. 

Před Tykačovou vilou se začali shromažďovat lidé z hnutí Duha před desátou dopolední. U vily však v té době už stály mobilní zábrany a také náklaďák na odvoz sutí a písků. Na parkovišti před domem pracovala skupinka dělníků, které "dozoroval" muž v černém oblečení. Jen co začal happening, začala se z parkoviště velmi hlasitě ozývat sbíječka s rozbrušovačkou a z místa se valil oblak prachu. Sbíječkou dělníci bušili do trávníků a brousili patník. Ochranka, která se ani netajila tím, že je pracovní hluk namířen proti happeningu Duhy, poté vyzvala novináře, aby opustili prostor.

I tak zhruba dvacítka expertů a dobrovolníků Hnutí DUHA v roli gratulantů přinesla před Tykačovu vilu velký dort s rypadlem a obraz Pavla Tykače se symbolikou dolů, elektráren, obcí ohrožených těžbou či tryskáčem, kterým oslavenec létá mezi svými sídly v ČR a Švýcarsku. Předali i obraz s varováním před zdravotními následky těžby a spalování uhlí. 

Autoři: ,

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...