Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prokurátorka zůstala ve vězení

Česko

PRAHA Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, která se spolupodílela na justiční vraždě Milady Horákové, zůstává ve vězení. Deník Právo z odvoláním na důvěryhodný zdroj uvedl, že jí soud snížil šestiletý trest na polovinu.

Původně se přitom hovořilo o tom, že Brožová-Polednová by mohla brány káznice ve Světlé nad Sázavou opustit, protože se na ni vztahují prezidentské amnestie z minulosti.

Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt ani představitelé vězeňské služby nechtějí středeční verdikt potvrdit s odkazem, že ještě nebyl doručen zúčastněným.

Informaci Práva potvrzuje ale fakt, že pokud by vrchní soud rozhodl o jejím propuštění, podle zákonných norem by muselo být vykonáno bezodkladně. To se ale nestalo.

„Nemohu vám říci, jak soud rozhodl. Verdikt byl zaslán krajskému soudu v Hradci Králové a doručen by mohl být všem zúčastněným tak do deseti dnů,“ řekl LN Fořt.

Není tedy jasné, kolik amnestií a které se podle verdiktu vrchních soudců na Polednovou vztahují. Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že by se nejstarší české vězenkyně, odsouzené za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové z roku 1950, měly týkat celkem tři milosti.

Dvě z nich vydal v letech 1953 a 1955 tehdejší prezident Antonín Zápotocký, třetí v roce 1990 Václav Havel. Každá z nich měla snížit trest o dva roky, dohromady tedy o šest let, v takovém případě by byla Brožová-Polednová volná. V případě zkrácení testu na polovinu by Brožová-Polednová mohla teoreticky vězení opustit příští rok v březnu. Má totiž právo požádat po odpykání dvou třetin trestu o podmínečné propuštění.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...