Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Prokurátorku Horákové vyšetřovala policie už dříve

Česko

PRAHA Očernit a rozprášit mužské řeholnické řády bylo cílem procesu konaného v Československu na jaře roku 1950. Aktivně v něm vystupovala komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, která je dnes kvůli účasti v procesu s Miladou Horákovou obžalována z podílu na vraždě. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu už ji kvůli církevnímu procesu před několika lety vyslýchal.

Brožová-Polednová je poslední žijící aktérkou nejznámější české justiční vraždy z dob komunistické totality. Těsně před procesem s Horákovou, na jaře 1950, se ale podílela také na dalším z politických monstrprocesů - s představiteli církevních řádů. Dostal název „Machalka a spol.“.

Pětice prokurátorů, mezi nimi i Brožová-Polednová, tehdy žádala za velezradu a špionáž smrt pro čtyři z deseti souzených. Soud nakonec dal jednomu z nich doživotí a ostatním dlouholeté tresty (od 25 do 9 let).

„Šlo o to v očích veřejnosti očernit mužské řády, aby pak bylo možné zdůvodnit, proč má být zrušena většina klášterů a řádoví duchovní soustředěni na několika místech. Proces byl jen divadlo, které předcházelo násilnému zásahu proti řeholníkům. Skončil 5.dubna, a v noci ze 13. na 14. dubna 1950 byla stovka klášterů přepadena milicemi a Státní bezpečností,“ říká historik Vojtěch Vlček, autor knihy Perzekuce mužských řádů a kongregací komunistickým režimem 1948-1964.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Obětí vykonstruovaného procesu se staly významné osobnosti církevního života - představení několika řeholních řádů, opati klášterů a významní teologičtí myslitelé té doby.

Bývalá komunistická prokurátorka Brožová-Polednová si už na tento proces podle svých slov z rozhovoru, který před časem poskytla LN, moc nevzpomíná: „Bylo to s nějakými kněžími, ale už si to nepamatuji. Kdoví, jestli jsem tam vůbec promluvila.“

Vyšetřovatelům Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu při výslechu v roce 2000 řekla: „Mohu prohlásit, že na celém průběhu jednání jsem si nevšimla ničeho, co by bylo, dle mého soudu, nezákonné.“ To bylo naposledy, kdy se o ni vyšetřovatelé v souvislosti s tímto procesem zajímali.

Autor: