Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Propad průmyslu zpomaluje

Česko

Průmyslová výroba klesla v srpnu nejméně za posledních 11 měsíců. Růst se ale očekává až v příštím roce

PRAHA Propad českého průmyslu způsobený hospodářskou krizí se zastavuje. Na jeho zotavení si ale budeme muset ještě počkat.

Vyplývá to ze včera zveřejněných předběžných výsledků domácího průmyslu v srpnu. Český statistický úřad oznámil, že průmyslová výroba v zemi klesla o 8,1 procenta. Přitom ještě v předchozím měsíci zaznamenal průmysl propad o 18,2 procenta. Analytici se shodují, že to nejhorší má průmysl již za sebou a v nadcházejících měsících bude těžit z oživení evropských ekonomik, zejména německé.

Slavit by ale bylo předčasné, upozorňují ekonomové. „Za relativně nízkým meziročním propadem stojí hlavně nízká srovnávací základna loňského srpna,“ upozornil analytik společnosti CITCO – Finanční trhy Jiří Šimek. On i další analytici upozorňují, že další zlepšování statistik vývoje domácího průmyslu lze očekávat i v následujících měsících. To však bude umožněno hlavně díky tomu, že na podzim loňského roku již globální krize dorazila i do Česka, a srovnávací základna tak bude nízká.

Propouštění bude pokračovat Naopak Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) varuje, že do zotavení má český průmysl ještě daleko. „Propad průmyslu v srpnu o 8,1 procenta při nízké loňské srovnávací základně znamená, že se kondice průmyslové výroby zatím nelepší. To potvrzuje skutečnost, že tržby a zakázky klesají rychleji než samotná výroba,“ upozornil analytik svazu Oldřich Körner.

Průzkum svazu mezi 1600 členskými firmami z počátku září ukázal, že firmy neočekávají do konce roku a v prvních měsících příštího roku žádný zásadní pozitivní zlom v nárůstu objemu zakázek. Naopak počítají s další redukcí pracovníků. „Nízká očekávání průmyslových podniků potvrzuje i fakt, že pokles stavu zaměstnanosti se začíná blížit úrovni propadu výroby. Firmy nevidí konec propadu zakázek a jsou stále více nuceny propouštět,“ podotkl Körner.

K opatrnosti nabádal i analytik PricewaterhouseCoopers Petr Smutný. „Výrobci budou nadále bojovat se získáním dostatečné hotovosti, kterou budou potřebovat na profinancování nových zakázek. Na optimismus je tak zatím brzy, v prosinci a lednu se nejspíš dočkáme dalšího ochlazení a pozitivní obrat uvidíme nejdříve v jarních měsících,“ uvedl Smutný.

Analytik Raiffeisenbank Michal Brožka upozornil, že se český průmysl sice stabilizuje, ovšem stále za podpory zahraničního šrotovného. Jeho efekt ale po ukončení programu v Německu rychle vyprchává a například automobilka Škoda Auto již nyní zaznamenává pokles poptávky po modelu Fabia.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl varoval, že toužebně vyhlížené oživení evropských ekonomik, které by mělo „vytáhnout“ i český průmysl, může být pomalejší. „Mám obavu, že v příštím roce začne Evropa sčítat ztráty z neuvážených a populisticky motivovaných zásahů vlád do ekonomiky,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl. Předpověděl, že skutečný růst domácího průmyslu lze očekávat až od poloviny příštího roku.

***

Průmysl

Šetření obchodního svazumezi 1600 členskými firmami z počátku září ukázalo, že firmy neočekávají do konce roku a v prvních měsících příštího roku žádný zásadní pozitivní zlom v nárůstu objemu zakázek. Naopak počítají s další redukcí pracovníků.

Autor: