Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Propuštění si vysoudili bonusy

Česko

LONDÝN Saleem Khatri pracoval více než deset let jako obchodník s deriváty pro londýnskou pobočku Rabobank Nederland.

Poté, co byl v důsledku hospodářské krize propuštěn, zjistil, že mu banka odmítá vyplatit i bonusy z obchodů, kterými jí vydělal velké peníze. V následném sporu dal nakonec soud Khatrimu za pravdu a přikázal bance, aby mu zaplatila dlužnou částku ve výši 1,6 milionu eur (27,19 milionu korun).

Banky odmítají vyplácet propuštěným zaměstnancům bonusy a odstupné. Odvolávají se na to, že je po kolapsu finančních trhů musely sanovat státní pokladny, a proto taková štědrost kvůli káravému pohledu státu není namístě.

Právník Alex Kleanthous, který zastupoval Khatriho u soudu, agentuře Bloomberg řekl, že předmětem sporu byla finančníkova pracovní smlouva. „Mému klientovi byl slíben za jeho práci bonus v podobě malého procenta z toho, co bance vydělal,“ uvedl Kleanthous. Banka se podle jeho slov pokusila Khatrimu odepřít jeho právo na bonus a odmítla mu zaplatit.

Úspěšný u soudu byl i Malcom Rutherford, bývalý investiční bankéř ve společnosti Seymour Pierce, jemuž v únoru londýnský soud přiřkl 70 tisíc liber (téměř 2,1 milionu korun). Rutherford se soudil o nevyplacené bonusy, které mu bývalý zaměstnavatel odmítl zaplatit poté, co byl v listopadu 2007 propuštěn. V londýnském finančním průmyslu v důsledku krize zaniklo bezmála 50 tisíc pracovních míst. Není proto divu, že podobných žalob finančníků, kteří se domáhají nevyplaceného odstupného nebo bonusů, jsou již stovky. A v řadě případů jsou bývalí zaměstnanci u soudu úspěšní. „Soudci ukázali, že se nezalekli vládního tlaku,“ komentovala rozsudky soudů Jo Keddieová z londýnské právní firmy Winckworth Sherwood.

„Klíčová v soudních sporech o bonusy je rozvážnost,“ tvrdí James Baker z londýnské advokátní kanceláře Teacher Stern. Podle Bakera ukázal případ Khatri zaměstnavatelům, že si nemohou dělat s bonusy, co se jim zlíbí, ani je svévolně rušit. „Soud řekl, že se zaměstnavatelé musí držet uzavřených smluv,“ zdůraznil Baker.

Nicméně vůči stávajícím zaměstnancům se finanční instituce mnohdy tak odmítavě nechovají. S postupným odezníváním krize se i výše bonusů v britském finančním sektoru opět zvyšuje. Centre for Economics & Business Research (CEBR) odhaduje, že britští finančníci dostanou v roce 2010 na bonusech kolem 6,8 miliardy liber (přes 202 miliard korun). Loni to přitom bylo „jen“ šest miliard.

Autor: