Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Protesty ohrožují i jemenského vůdce

Česko

SANÁ/PRAHA Vlna nepokojů proti autoritářským vůdcům arabského světa, kterou odstartoval převrat v Tunisku, se přelila i do nejchudší země regionu. Jemen, který je už dlouhých 32 let zcela v rukou prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, zasáhly protesty opozice, žádající jeho odstoupení.

Tisíce lidí včera na demonstracích v jemenském hlavním městě Saná požadovaly prezidentův okamžitý odchod. Demonstranti se v heslech zmiňovali o situaci v Tunisku, odkud jeho prezident uprostřed sociálních nepokojů utekl.

Demonstrace se podle informací LN konaly na celkem čtyřech místech. Proti dvěma opozičním protestům, kterých se zúčastnilo na 10 tisíc lidí, zorganizovala vládní strana Národní kongres shromáždění na podporu prezidenta. Na nich však podle očitých svědků demonstrovalo pouze kolem třech tisíc lidí.

Protesty byly pod kontrolou policie, která dohlížela na to, aby se nerozšířily. „Všechny obchody na hlavních ulicích byly dopoledne zavřené,“ sdělil LN Čech, který žije v Jemenu již 30 let a jenž si nepřál být jmenován. „Opozice požaduje zvýšení platů státních zaměstnanců o 10 procent, vláda jim vyhověla,“ dodal.

„Tuniský prezident odešel po 20 letech, 30 let v Jemenu stačí,“ skandovali účastníci včerejších protestů. Slyšet byla také hesla proti tomu, aby prezident Sálih vládl i v dalším funkčním období. Nové nepokoje se očekávají již dneska, kdy lidé po hlavní páteční modlitbě vyrazí po poledni do ulic.

Doživotní vládce?

První menší demonstrace se konaly v Saná už minulý týden. Tehdy lidé před zastupitelským úřadem vyjadřovali podporu Tunisanům. V pondělí se pak rozhořely silnější nepokoje v univerzitním kampusu, kde byla při zásahu policie zatčena organizátorka protestů, novinářka Tawakul Karmanová, která je členkou islamistické strany Islah. „Budeme bojovat dál, dokud neporazíme tento zkorumpovaný systém, který zbídačil Jemence,“ prohlásila Karmanová na shromáždění stovek protestujících.

Během úterka, kdy redaktor LN jemenskou metropoli opouštěl, jezdilo v ulicích města velké množství nákladních automobilů, které rozvážely po hlavních třídách hlídky centrální policie.

V jemenském parlamentu přes odpor opozice pokračuje debata o návrhu ústavních změn, které by současné hlavě státu mohly otevřít cestu k doživotnímu mandátu. Protesty svolala koalice opozičních seskupení Společné fórum.

Sálih zastává prezidentskou funkci od roku 1978, nejprve na severu země a od roku 1990 po sjednocení s jihem jako hlava celého Jemenu. Sedmiletý mandát znovu získal ve volbách v září 2006. V Jemenu prakticky neexistuje průmysl a země trpí vysokou nezaměstnaností a rozsáhlou korupcí. Centrální vláda navíc nemá kontrolu nad celým územím země, kterou kromě islamistů na východě oslabují i separatisté na severu a jihu.

Autor: