8. prosince 2005 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protesty proti návštěvě čínského premiéra

Tibet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tibet | foto: ČTK

PRAHA  Několik hodin před příjezdem čínského premiéra Wen Ťia-paa do České republiky začal před čínským velvyslanectvím v pražské Bubenči protest vyznavačů meditačního hnutí Fa-lun-kung.

Čtyřiadvacetihodovým protestem, který ukončí v pátek v poledne, chtějí upozornit na pronásledování a věznění svých kolegů v komunistické velmoci. Před ambasádou se sešlo asi patnáct lidí, kteří na transparentech požadují potrestání čínského prezidenta a některých ministrů čínské vlády, kteří jsou podle nich zodpovědní za perzekuci hnutí Fa-lun-kung.

Mluvčí české asociace hnutí řekla, že věří, že při rozhovorech s čínským premiérem čeští politici upozorní i na porušování lidských práv v této zemi.

Příznivci staročínské metody zaměřené na sebezušlechťování těla i duše chtějí vyzvat šéfa pekingské vlády, aby pomohl ukončit násilnou kampaň proti lidem praktikujícím Fa-lun-kung v nejlidnatější zemi světa. Tuzemská asociace hnutí se obrátila i na české politiky, aby na porušování lidských práv v Číně při jednání s Wen Ťia-paem nezapomněli.

Fa-lun-kung zahrnuje pomalé cvičení a meditaci. Její zastánci tvrdí, že nejde o náboženství, kult ani sektu. Nemá rituály, chrámy ani duchovenstvo, není pro ni potřeba zasvěcení ani členství. Mezi Čechy je asi třicet až čtyřicet lidí, kteří se k tomuto meditačnímu hnutí hlásí.

Na porušování lidských práv v Číně v souvislosti s návštěvou čínského premiéra upozornily i nevládní organizace Amnesty International a Olympic Watch. Premiér Jiří Paroubek slíbil, že se o otázce lidských práv při jednání se svým čínským protějškem zmíní, za hlavní ale považuje rozhovory o obchodní spolupráci.
Lidovky.cz, ČTK