14. ledna 2010 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protikorupční balíček je příliš represivní, prohlásil Topolánek

Předseda ODS Mirek Topolánek a premiér Jan Fischer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Mirek Topolánek a premiér Jan Fischer. | foto: ČTK

PRAHA Jakékoli kroky, které by vedly ke zvýšení schodku státního rozpočtu, považuje předseda ODS Mirek Topolánek stejně jako premiér Jan Fischer za velmi nebezpečné. Shodli se na tom dnes na schůzce ve Strakově akademii. Topolánek Fischerovi sdělil výhrady své strany k protikorupčnímu balíčku, který vláda poslala v pondělí do sněmovny.

"Měli jsme to jednoduché, protože s hlavním cílem, tedy snižováním deficitu, nemáme žádný problém. Spíš jsme se vzájemně snažili inspirovat v tom, co je ještě možné udělat," řekl Topolánek. Hovořil například o zákonu o rozpočtové kázni. Po volbách by ODS chtěla založit také fond cyklických rizik, který by poskytl finanční prostředky v období ekonomické recese.

Protikorupční balíček považuje ODS za příliš represivní, například korunní svědek by podle občanských demokratů neměl být úplně osvobozen. Za spolupráci by mohl doufat pouze ve snížení trestu, pokud nepomůže odhalit například organizovanou skupinu.

Výhrady má ODS i k tématu odposlechů a protikorupčních agentů. Za nedobrý průlom považuje Topolánek také návrh, podle kterého by policisté mohli hlouběji nahlížet do daňových řízení.

Poicie bude strašit a škodit

"Návrhy zvyšují pravomoc policie a služeb od toho 'Pomáhat a chránit' spíše ke 'Strašit a škodit'," poznamenal Topolánek.

"V represivní části mají orgány instrumentů dost, akorát je nevyužívají," uvedl Topolánek k předlohám, které připravil ministr vnitra nominovaný ČSSD Martin Pecina.

Ve sněmovně se ODS bude snažit zabránit přijetí některých opatření z balíčku. Některá jiná do něj bude chtít přidat, vysvětlil předseda strany. "Nepochybně to je na projednávání ve sněmovních výborech," dodal.

Průhlednější výběrová řízení

ODS chce například navrhnout, aby na internetu byl zveřejňován celý "životopis" jednotlivých výběrových řízení od zadání až po kompletní vyúčtování na centrální adrese státní správy.

"Už jen toto znamená obrovské snížení prostoru pro korupci. Chceme zavést i institut centrálního nákupu pomocí elektronických aukcí," poznamenal Topolánek. Vyloučit z možnosti získat veřejnou zakázku by podle něj bylo potřeba firmy s neprůhlednou majetkovou strukturou, například s akciemi na doručitele. Podobné systémové kroky hodlá ODS podporovat.

Premiér Fischer uvedl, že vláda počítala s tím, že návrh legislativních protikorupčních opatřeních může vyvolat kontroverzi, proto kabinet počítá s důkladnou diskusí ve sněmovních výborech. "My jsme ho nemohli představit jako celek, museli jsme velmi spěchat s legislativní částí," řekl o celém protikorupčním balíčku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz