Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obžaloba v kauze opencard míří na špatné lidi, tvrdí fond

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: Fluger René ČTK

PRAHA Protikorupční fond s organizací Veřejnost proti korupci podal nové trestní oznámení kvůli kauze opencard. Obžaloba Městského státního zastupitelství v Praze je totiž podle něj nedostatečná a míří na nesprávné lidi.

Fondu nejvíce vadí, že v případu je mezi pěti úředníky-pěšáky stíhán i bývalý vedoucí projektu Jiří Chytil, který na podezřelé praktiky upozornil. "Z našeho pohledu je to klasické stíhání whistleblowera. Když se v komisi rozhodovalo, nebyl v ní, nevěděl, o co jde," řekla serveru Lidovky.cz advokátka a zástupkyně Veřejnosti proti korupci Hana Marvanová.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě Chytila míří obžaloba městského zastupitelství v Praze na bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka, který smlouvu podepsal, Ladislava Kendíka, Miroslava Čadského a dalšího pracovníka odboru informatiky. Muži byli členy hodnotící komise, která firmu vybrala. Podle Marvanové ale ze svého jednání neměli žádný prospěch.

Opencard

Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt opencard vyvolal řadu podezření především kvůli přidělování zakázek. V jeho počátcích uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých médií byly zakázky přidělovány stejným firmám napojeným na známé pražské podnikatele.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) také koncem června udělil kvůli kauze opencard pokuty. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600.000 korun, dopravní podnik 500.000 korun. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné, hlavní město proti němu podalo rozklad.

V lednu policisté odložili část případu, v němž prověřovali zadávání veřejných zakázek na dodávku právních a konzultačních služeb. Dospěli totiž k závěru, že v tomto případě nebyl spáchán trestný čin.

V trestním oznámení fondu, které má server Lidovky.cz k dispozici,  figuruje Seyček také, vedle něj dále jednatel společnosti Haguess Jaroslav Turek a Petr Stráský, který byl v evidentním střetu zájmů, když působil na obou stranách – pracoval pro magistrát a následně i pro společnost Haguess.

Trojice se v březnu 2006 dohodla "...s cílem 'zinscenovat' veřejnou zakázku tak, aby jediným uchazečem a tedy smluvním partnerem Hlavního města Prahy byla společnost Haguess a.s.," píše se v oznámení vinícím je z pletichy při veřejné soutěži. Praha kvůli nim mohla přijít bezmála o sto milionů, odhaduje fond.

Zakázku kryl ředitel magistrátu, tvrdí fond

Trestní oznámení kvůli zneužívání pravomoci veřejného činitele míří i proti řediteli magistrátu Martinu Trnkovi, jenž pochybnou zakázku kryl. Zákon podle fondu porušili i členové Rady hlavního města Prahy.

"Nesplnili svou zákonnou povinnost v postavení výkonného orgánu, když připustili a jakkoliv se nepřesvědčili o jim předkládaných zásadních dokumentech, ačkoliv tak mohli a měli učinit, a svým rozhodnutím – projevem vůle, tak schválili nadlimitní veřejnou zakázku," uvádí dokument.

Na dvacetistránkovém oznámení detailně popisujícím okolnosti kauzy organizace pracovala od loňského roku, v půlce září putovalo k rukám šéfky Vrchního zastupitelství v Praze Lenky Bradáčové. "Zatím nemáme odpověď," dodává k tomu Marvanová.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

M. Dubanová a kde máte Béma\? 20:13 23.10.2012

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!