Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Protilátka proti von Trierovi

Česko

Mezitím, co dánská režisérka Susanne Brierová, bývalá souputnice Larse von Triera, připravuje romantickou komedii v hlavní roli s Hughem Grantem, do českých kin vstupuje její dva roky starý snímek Po svatbě. Rodinné drama, které chytře kombinuje styl hnutí Dogma a žhavé emoce.

Absolventka Dánské filmové školy v Kodani na sebe strhla pozornost v roce 2004 bravurním vztahovým psychodramatem Bratři. Příběh o dvojici bratrů, z nichž jeden se vrací pološílený z války v Afghánistánu, a ke druhému se citově připoutá vojákova žena, čeká podobný osud, jaký potkal Bierovou. Látka se zalíbila Hollywoodu a jako remake ji má zpracovat zkušený režisér Jim Sheridan, podepsaný například pod dramatem Moje levá noha. Do hlavních rolí studio MGM počítá s Jakem Gyllenhaalem, Natalií Portmanovou a Tobiem Macguirem.

Telenovela po seversku Právě po rodinném dramatu Po svatbě, které následovalo po Bratrech a bylo nominované na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film, Brierovou draftoval Hollywood. Režisérka, která přísluší k hnutí Dogma 95 snímkem Otevřená srdce nesoucím číslo 28 v dogmatické sérii, se i ve svém hollywoodském debutu Spálené vzpomínky hvězdně obsazeném Halle Berryovou, Davidem Duchovným a Beniciem Del Torem držela svých oblíbených vztahových troj a více úhelníků. Ostatně na to si ji Hollywood najal. Přestože Bratři i Po svatbě nezapřou stylem, nemilosrdným filmařským přístupem i neúprosným odhalováním tajemství i emocí dobře ukrytých příslušnost k severské kinematografii, tematicky a nebývalým exponováním emocí jasně odhalují hollywoodský potenciál režisérky.

Po svatbě jako by bylo pupeční šňůrou spojené s Rodinnou oslavou Thomase Vinterberga, která vyvolala jako Dogma číslo 1 senzaci. Dvojčata s opačným emočním znaménkem. Brierové rodina je méně rozvětvená než Vinterbergova, tajemství, která skrývá, jsou méně dramatická, ale stejně bolestivá. Bohatý manželský pár, dcera, jež se právě vdává, a Jacob, který vede charitu v Indii a jemuž bohatý podnikatel nabídne štědrou finanční dotaci. Jenže. Než se dohodnou, pozve ho na svatbu, pak na narozeniny a dějí se věci.

Vítej u nás, Jacobe Do rozmezí deseti dnů rozdělených svatbou dcery ústředního bohatého manželského páru je vměstnané drama s téměř detektivní zápletkou a nábojem telenovel zkušeně zchlazeným odtažitou kamerou a nemilosrdným odhalováním rozjitřených emocí „až na dřeň“ a la Trierovi Idioti. Brierové emotivní chlad je plný slz, vypjatosti na hraně lidskosti a empatie. I lehce přepjaté se jeví jako provděpodobné a vlastně přirozené. I chudé indické děti a hodný strýček Jacob netrpí obvyklou klišoidní naivitou. Velký podíl na působivosti vztahových šachů má spoluscenárista Anders Thomas Jensen, muž, bez něhož by Dogma nebylo tím, čím je. Jako scenárista je podepsaný pod snímky Král žije nebo Mifune. Podílel se i na scénáři k filmu Antikrist, který aktuálně natáčí v Německu Lars von Trier. Bude zajímavé sledovat, co Brierová udělá se zamilovaným proutníkem Hughem Grantem.

***

HODNOCENÍ LN *****

Po svatbě (Dánsko/Švédsko) Režie: Režie: Susanne Bierová Scénář: Susanne Bierová, Anders Thomas Jensen Hrají: Mads Mikkelsen, Sidse Babett Knudsenová, Rolf Lassgard a další Distribuce v ČR: Artcam Premiéra v ČR: 28. 8. 2008

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!