Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protitah Sobotky. Povede o vládě vlastní jednání s Babišem

Bohuslavu Sobotkovi vyjádřily podporu stovky lidí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslavu Sobotkovi vyjádřily podporu stovky lidí. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Bohuslav Sobotka povede z titulu předsedy ČSSD vlastní jednání o nové vládě, už se na tom telefonicky domluvil se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Navíc se večer nezúčastní slavnostního předávání státních vyznamenání na Hradě. Řekl to na Pohořelci, odkud vyrazil pochod na jeho podporu na Hradčanské náměstí, kde se podle odhadu sešla zhruba tisícovka Sobotkových příznivců. Podporu mu přišlo vyjádřit také několik předních politiků ČSSD a odborový předák Jaroslav Zavadil.

Sobotka byl v neděli předsednictvem ČSSD vyřazen z vyjednávacího týmu a vyzván k rezignaci na post předsedy strany. To odmítl a jednání svých oponentů v čele s místopředsedou strany Michalem Haškem označil za pokus o puč.

Podle Vítězslava Kulicha z tiskového oddělení ČSSD Sobotka na pátek svolal politické grémium ČSSD, které má rozhodnout o termínu ústředního výkonného výboru.

Mezitím úřadující šéf strany hodlá vést separátní jednání o novém kabinetu. Na jednání z titulu předsedy strany již požádal Babiše a v úterý by se chtěl domluvit s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem, dalším možným partnerem do koalice. Hašek uvedl, že s Babišem už také komunikoval, a v úterý si mají dát vědět o schůzce vyjednávacích týmů. Babiš podle Haška akceptoval, aby vyjednávaly právě ony.

Do středy máte čas, vzkázal ČSSD Babiš

Server Lidovky.cz oslovil šéfa hnutí ANO Andreje Babiše s dotazem, zda jej skutečně nezávisle na sobě oslovili s nabídkou k vyjednávání Bohuslav Sobotka i Michal Hašek. Babiš tuto informaci potvrdil. 

Andrej Babiš: Ano, oba napsali SMS se žádostí o schůzku. Oběma jsem odpověděl, že ohledně strategie jednání našeho hnutí rozhodne ve středu poslanecký klub a výbor jako nejvyšší orgán hnutí mezi sněmy.

(Andrej Babiš je majitelem firmy Agrofert, pod niž spadá i společnost MAFRA, která vydává LN a server Lidovky.cz pozn. red.)

Akce na Sobotkovu podporu se zúčastnili i senátor za ČSSD Jiří Dientsbier, šéf odborů Zavadil a další člen ČSSD Karel Březina. Řečníci mimo jiné uvedli, že změnu předsedy může provést jen ústřední výkonný výbor strany, nikoliv samotné předsednictvo.

I Jiří Dienstbier přišel podpořit svého kolegu Bohuslava Sobotku.

I Jiří Dienstbier přišel podpořit svého kolegu Bohuslava Sobotku.

"Když vyhrajete volby a dostanete více než milion hlasů, tak si z občanů nemůžete dělat legraci, nemůžete si z nich dělat dobrý den," uvedl v projevu ke svým podporovatelům Sobotka, podle něhož by politické strany měly dodržovat své předvolební sliby.

Sobotka, který byl v minulosti ministrem financí a místopředsedou vlády uvedl, že mu nejde o osobní ambice. "Proč dělám politiku je snaha prosadit program sociální demokracie," poznamenal. V současné situaci podle něj jde o demokracii. "Nikdo nemá právo z pozadí organizovat jakékoliv puče," pronesl. "Já vám mohu slíbit, že udělám vše pro to, aby strana byla jednotná, byť nejsem straník, ale tohle mi teda moc vadí," řekl Zavadil.

Lidé na transparentech poukazovali na tajné jednání Sobotkových odpůrců s prezidentem Milošem Zemanem - "Nechceme zradu z Hradu" - nebo přirovnávali současnou situaci k situaci v roce 1948 - "Hašek = Fierlinger". Dav na Hradčanském náměstí skandoval Sobotkovo jméno či slogan "hanba pučistům".

Pochod se vydal směrem k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, k níž Sobotka položil věnec. Na večerní předávání vyznamenání prezidentem Zemanem se nedostaví. Podle svých slov se bude se radši věnovat lidem, kteří ho přišli podpořit, a debatám s nimi. Hašek Sobotkovu neúčast na tomto ceremoniálu komentoval jen tak, že je to jeho osobní věc

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....