Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protiútok Diagu Human: Se spisem se manipuluje

Česko

PRAHA Poslední vývoj v arbitrážním sporu českého státu s firmou Diag Human vyvolal další přestřelku mezi ministerstvem zdravotnictví a společností podnikatele Josefa Šťávy.

LN už včera informovaly, že rozhodčí senát odmítl nároky dvou offshorových firem, tedy společností s neprůhlednou vlastnickou strukturou, které si dělaly zálusk na zhruba třetinový podíl z případného odškodnění v arbitráži. „Vítáme to, přesně to jsme chtěli,“ reagují shodně obě nesmiřitelné strany sporu.

Tím je ale míra shody vyčerpána. Právního zástupce Diagu Human Jana Kalvodu informace o rozhodnutí překvapila. „Žádné údajně přijaté rozhodnutí ohledně podvodných nároků offshorových firem nám nebylo ani po čtrnácti dnech doručeno,“ podotkl advokát.

„Jde jenom o další účelovou ex post konstrukci, která má zakrýt protiprávní postup ministerstva zdravotnictví a rozhodce Petra Kužela,“ prohlásil Kalvoda.

Advokát obratem přešel do protiútoku: vyslovil podezření, že někdo manipuloval s rozhodčím spisem. „Pokud zjistíme, že se spisem se manipulovalo, vyvodíme z toho veškeré důsledky,“ hrozí Kalvoda.

A podobně nesmiřitelně hovoří i první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Ten namítá, že odstoupení rozhodce za švýcarskou stranu, Damiana Della Ca, který rezignoval koncem března kvůli pochybnostem o průběhu řízení a reportáži ČT o offshorových firmách, bylo účelovým krokem. „Je to šokující důkaz o tom, že cílem bylo zmařit jednání a zabránit vynesení verdiktu,“ tvrdí Šnajdr.

A další průtahy skutečně přicházejí. Kompletní spis k případu je v současnosti u Nejvyššího soudu. Ten zkoumá stížnost Diagu proti podjatosti předsedajícího rozhodce Petra Kužela. Současné rozhodčí řízení je odvolací. Původní nález určil, že stát má firmě zaplatit přes osmmiliard korun a úroky. Odvolaly se obě strany, Diag však už svůj návrh na přezkum stáhl. Naopak ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že stát nemá platit nic.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!