Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Protikorupční policie podala návrh na obžalobu Davida Ratha

Česko

  10:41aktualizováno  13:10
PRAHA - Protikorupční policie navrhla poslat před soud poslance a bývalého středočeského hejtmana (dříve ČSSD) Davida Ratha a deset jeho spoluobviněných. Státnímu zástupci předala spisový materiál a návrh na podání obžaloby kvůli přijetí úplatků a dalším korupčním trestným činům, řekl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. Žalobce Petr Jirát pak dodal, že chce skupinu obžalovat nejpozději na přelomu března a dubna. Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá.

David Rath byl vydán k trestnímu stíhání. foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Spisový materiál je velice rozsáhlý - několik desítek svazků. Na případu intenzivně pracovali kriminalisté našeho útvaru více než jeden rok," uvedl Ibehej. Kvůli značnému množství dokumentů také podle Jiráta déle potrvá, než státní zástupce materiály prostuduje. Doufá však, že se mu to do konce měsíce podaří. "Už jen proto, že v polovině dubna končí vazebně stíhaným lhůty pro vazbu, a já již nechci podávat návrh na její prodloužení. Rád bych, aby si o tom sám rozhodl již předseda senátu, který dostane u soudu kauzu na starosti," řekl. Páteční krok policie na setrvání poslance ve vazební věznici nic nemění.

Řekl si o více než 22 milionů, říká žalobce

Rath si údajně vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle vyjádření žalobce v České televizi si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi.

Čas na prostudování spisu

Policie obvinila v květnu Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Před Vánoci kriminalisté ukončili shromažďování důkazů. Ratha pak kvůli seznamování se spisem převezla eskorta z Litoměřic do ruzyňské vazební věznice v Praze. Politik i jeho spoluobžalovaní pak měli na prostudování spisu čas zhruba do poloviny února. Například Rathův advokát Roman Jelínek však tehdy uvedl, že by poslanec uvítal více času. Prý měl 12 dní na přečtení zhruba 23 000 stránek.

Jedenáct obviněných v kauze Rath

  • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
  • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
  • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
  • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
  • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Lucie Novanská - členka představenstva ML Compet
  • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
  • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ
  • Jindřich Řehák - šéf společnosti HOSPIMED
  • Jan Hájek - manažer firmy B Braun Medical

Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle Jiráta pohybuje v desítkách milionů korun. Jde o částky, které již stát a středočeský kraj vyplatily na některé zakázky. Skupina však bude podle něho obžalována také z pokusu získat zhruba 300 milionů z evropských dotací. Z těchto peněz však Evropská unie nic nevyplatila, kvůli stíhání bylo vyplácení zastaveno. Do celkové škody pak budou politikovi a jeho kolegům připočítány také výše úplatků.

Připojení ministerstev

Státní zástupce v České televizi uvedl, že se k trestnímu řízení již připojily s nárokem na náhradu škody ministerstva financí a pro místní rozvoj. Vyzván byl také Středočeský kraj, který však zatím tento krok neučinil.

Stížnosti a návrhy

Rath si na vazbu stěžoval i u Ústavního soudu. Ten však jeho stížnost zamítl jako neopodstatněnou. Podle Ratha a jeho advokátů je doba ve vazbě příliš dlouhá. Sepsali proto stížnost. Ovšem podle žalobce Petra Jiráta je doba vazby přiměřená.

O stížnosti na délku vazby čtěte zde:

Kromě stížnosti na nepřiměřeně dlouhé trvání vazby posílá Rath i návrhy zákonů. V jejich sepisování je velice činný, do sněmovny jich poslal už desítku. Týkají se jeho vlastního problému - špatných podmínek obžalovaných ve vazbě. Dle Rathova názoru by pro ně stačilo domácí vězení nebo možnost vlastního stravování. Dále se zabýval problémy chronicky nemocných lidí nebo například nulové sazby daně na základní potraviny.

Více o Rathem navrhovaných zákonech čtěte zde:

Zrušené čerpání náhrad

Rath si stěžoval na špatné podmínky ve vazbě, na své příjmy z této doby si ale stěžovat nemohl. I přes obvinění z korupce čerpal jako poslanec náhrady. A ačkoli si při projevu v poslanecké sněmovně stěžoval za minimální četnost telefonického kontaktu s rodinou, bez ostychu si účtoval náhrady i za mobilní telefon a internet. Za tyto a mnohé další náhrady načerpal v době vazby přes milion korun.

O čerpání náhrad čtěte více zde:

Korupční aféry poslanců jako je Rath a Pekárek byly impulsem k napsání a schválení novel upravujících nároky vězněných poslanců na benefity. Návrh ODS podpořila sněmovna 15. února. Poslanci také podpořili návrh Miroslavy Němcové, aby k důvodům pro zánik mandátu poslanců a senátorů přibylo také jejich pravomocné odsouzení k nepodmíněnému trestu.

ČASOVÁ OSA

Autoři: ,